close
تبلیغات در اینترنت
داعش از کجا و به سوی کجا؟
آخرین مطالب

تماس با ما

تماس با ما

داعش از کجا و به سوی کجا؟

داعش از کجا و به سوی کجا؟

 

داعش از کجا و به سوی کجا؟

 

خبرگزاری رشد- محمد بن عبدالوهاب (1703 – 1791 میلادی) در قرن هیجدهم در صحرای نجد عربستان ، مدرسه سلفی را که اندیشه ای خشونت بار را تدریس و پایه گذاری می کرد اما پیروانش آن را تجدد گرا می خواندند، راه اندازی کرد.

این اندیشه تاریک که به بهانه مبارزه با بدعت ها و تقویت روابط اجتماع مبتنی بر اصول توحید و شرک، وفاداری و دشمنی شکل گرفت، استفاده از زور و خشونت را برای تحقق این اهداف مباح و جایز دانست.

به گزارش ایرنا، پایگاه اینترنتی شبکه المنار گزارشی را در باره شکل گیری گروه تروریستی تکفیری داعش منتشر کرده است که قسمت اول آن بدین شرح است.

دعوت محمد بن عبدالوهاب در دوران جدید در چندین مدرسه دینی در جهان عرب و اسلام از سرگرفته شد و در دوره های تاریخی مشخصی رشد کرد، گسترش یافت و مورد حمایت قرار گرفت.

برخی وهابیت را به محمد بن عبدالوهاب نسبت می دهند و آن را پاسخی به تشکیل دولت عثمانی می دانند که مدارس صوفی مانند نقشبندیه و القادریه را ترویج می کرد.

تعدادی از محققان هم تاکید دارند که وهابیت امتداد اندیشه های ابن تمیمه و شاگردش ابن القیم الجوزیه و قبل از آنها احمد بن حنبل است.

در برخی مدارس دینی گفته می شود که وهابیت یک اندیشه قائم به ذات است و ارتباطی با مذهب حنبلی ها ندارد.

سال 1744 میلادی، بین محمد بن عبدالوهاب و محمد بن سعود براساس تقسیم قدرت بین شیخ و امیر یک همپیمانی ایجاد و این همپیمانی به تشکیل پادشاهی عربستان سعودی در سال 1932 منجرشد.

عبدالعزیز آل سعودی در سال 1921 توانسته بود حکومت آل الرشید را ساقط کند و بر مناطق حائل مانند شهرهای حجاز( طایف و مدینه منوره) و شهرهای تهامه( مکه مکرمه و جده) سیطره یابد.

چندسالی قبل از تشکیل پادشاهی سعودی یعنی سال 1929 ، به دلایل مختلف نبردهای سختی بین سربازان دعوت به وهابیت (الاخوان) و آل سعود آغاز شد و از جمله این دلایل روابط خاص پادشاهی سعودی با انگلیس و آمریکا ( کفار از منظر اندیشه وهابی) و استفاده از فناوری های جدید که در آن زمان بدعت خوانده می شدند، بود.

از دیگر دلایل ذکر شده می توان به اقدام سعودی ها برای حذف جنبش اخوان با کمک انگلیس اشاره کرد.

جنگنده های انگلیسی با بمباران مواضع اخوان شکست بزرگی را در جریان نبردی با عنوان السبله بر آنها تحمیل کردند.

اندیشه های انتقام اخوان بعداز نبرد السبله در تعدادی از شاگردان مدرسه وهابیت شکل گرفت تا اینکه سال 1966 میلادی فرا رسید و گروه سلفی المحتسبه تاسیس شد و از بارزترین اعضای آن جهیمان العتیبی (1936 – 1980 میلادی) است.

العتیبی برای مقابله با حاکمان پادشاهی سعودی سلاح به دست گرفت و حرم مکی را برای شروع جنبش خود در اول محرم سال 1400 هجری ( 20 نوامبر سال 1979) انتخاب کرد.

پادشاهی سعودی توانست با کمک نیروهای ویژه و تانک های فرانسوی بعداز عملیاتی نظامی در حرم مکی، جنبش العتیبی را سرکوب و او را اعدام کند.

این عملیات نظامی بیش از 250 کشته برجای گذاشت و ده ها تن اسیر اما همه آنها بعداز مدتی اعدام شدند.

خروج العتیبی بر والیان سعودی براساس باورهای دینی آنها، نه تنها انحرافی در گسترش و تقویت اندیشه وهابی ایجاد نکرد بلکه مرحله جدیدی را برای آن رقم زد و این اندیشه از دعوت در مدارس به یک جنبش جهادی تبدیل شد.

به همین دلیل است که گفته می شود جهیمان این مدرسه را تاسیس نکرد بلکه او نخستین گام ها را برای اجرای این اندیشه برداشت.

جنبش جهیمان دارای تاثیر زیادی در پیروان اندیشه وهابی به ویژه سرکرده گروه القاعده اسامه بن لادن( 1975 – 2011 میلادی) بود که آشکارا همبستگی خود را با این جنبش اعلام و رفتار مقامات سعودی با آن را نکوهش کرد.

بن لادن برهمین اساس یک رفتار خشونت آمیز را با حکومت ریاض شروع کرد و آنها را در زمره فاسدین و صاحبان اندیشه گمراه قرار داد.

حدود یک ماه بعداز حادثه حرم مکی ، ( 27 دسامبر سال 1979میلادی) نیروهای نظامی شوروی سابق وارد افغانستان شدند و بدنبال آن جهاد علیه نیروهای مهاجم اعلام شد.

جوانان عرب با تشویق و حمایت مالی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی به افغانستان برای شرکت در جنگ علیه نیروهای شوروی تحت عنوان جهاد سرازیر شدند.

این اقدام عربستان سعودی یک فرار رو به جلو برای کنترل پیامدهای قلع و قمع جنبش العتیبی بود و طبقه حاکم در عربستان سعودی از این جنگ به عنوان یک ابزار مناسب برای دینی جلوه دادن حکومت خود استفاده کردند.

علمای دینی عرب به درخواست مقامات سعودی ماموریت یافتند تا اندیشه جهادی مبتنی برعقاید وهابیت به ویژه تکفیر را همراه با افکار سید قطب مصری صاحب نظریه « تکفیر المجتمعات» ترویج و تبلیغ کنند.

رویدادهای مهمی در افغانستان از مهاجرت مجاهدین عرب به این کشور تا جنگ خانگی، حکومت طالبان و جنگ آمریکا بعداز حوادث سپتامبر 2001 رخ داد.

این رویدادها پیامدهایی برای همه اوضاع اسلامی و عربی به ویژه در حوزه سیاست و اندیشه بدنبال داشت و در این گزارش حرکت ابومصعب الزرقاوی( 1960 – 2006 میلادی) مورد اهتمام برای بررسی است.

بسیاری از کسانی که با ابومصعب ملاقات و یا با او همکاری کرده، می گویند که جوانی آرام بود قبل از اینکه از اردن برای جنگ به افغانستان برود.

وی در هرات در غرب افغانستان یک اردوگاه ویژه برای آموزش جوانان عرب دایر کرد تا داستان تشکیل گروه تروریستی تکفیری داعش که ادعای تشکیل دولت اسلامی بر مبنای اندیشه تاریک وهابیت را دارد، آغاز شود.

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی