close
تبلیغات در اینترنت
زندگی‌نامه وزیران کابینه اشرف غنی
آخرین مطالب

تماس با ما

تماس با ما

زندگی‌نامه وزیران کابینه اشرف غنی

زندگی‌نامه وزیران کابینه اشرف غنی

 

زندگی‌نامه وزیران کابینه وحدت ملی

 


8 وزیر که در مرحله اول + رییس امنیت ملی تأیید

 

 

 

صلاحیت شده است عبارت اند از:

1.صلاح الدین ربانی  وزارت امور خارجه

 

 

وی متولد 1350 شمسی و فرزند شهید برهان‌الدین ربانی است. وی در حال حاضر رهبری شورای عالی صلح افغانستان و همچنان ریاست حزب جمعیت اسلامی افغانستان را به عهده دارد.

دروس ابتدایی را در پاکستان خوانده و گواهینامه لیسانس (کارشناسی) خود را در رشته مدیریت و بازاریابی از دانشگاه ملک فهد عربستان سعودی گرفته است. صلاح الدین ربانی تا سال 1378 در عربستان سعودی و امارات متحده عربی در شرکتهای خصوصی کار کرده اما پس از آن تحصیلاتش را در رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه کینگستون انگلستان تا درجه کارشناسی ارشد ادامه داده است.

 

همچنین یک گواهینامه کارشناسی ارشد دیگر از دانشگاه کلمبیای نیویورک نیز در رشته روابط بین الملل به دست آورده است. صلاح الدین ربانی کارهای دیپلماتیک را در سمت مستشار سیاسی نمایندگی دائمی افغانستان در سازمان ملل آغاز کرد و مهم‌ترین سمت دولتی او سفارت افغانستان در ترکیه بوده است.

ربانی در سال 1386 به عنوان معاون رهبر جمعیت اسلامی در امور سیاسی تعیین شد و علاوه بر آن، ریاست تلویزیون نور را هم به عهده گرفت.

وی همچنین مسئولیت کمیته اول امنیت جهانی و خلع سلاح سازمان ملل متحد را بر عهده داشت. صلاح الدین ربانی پس از شهادت پدرش، در سال 1390 خورشیدی از سوی اعضای حزب جمعیت اسلامی به عنوان سرپرست این حزب و همچنین رئیس شورای عالی صلح افغانستان تعیین شد. وی را رئیس اجرایی دولت وحدت ملی برای وزارت امور خارجه معرفی کرده‌ بود.

«صلاح‌الدین ربانی» نامزد وزارت امور خارجه با 151 رأی موافق 70 رأی مخالف و 12 رأی سفید و 9 رأی باطله در این سمت تأیید شد.

2.نورالحق علومیوزیر امور داخله

نورالحق علومی فرزند عبدالعظیم علومی به تاریخ 25 اسد 1322 هجری شمسی در شهر کابل در یک خانواده روشنفکر متولد و تحصیلات خود را در لیسه حبیبیه آغاز و بعداً رشته نظامی را تعقیب نموده و در سال 1339 به حیث افسر نظامی به خدمت به وطن توظیف گردیده که در جریان خدمت شامل حربی پوهنتون شد و در سال 1342 از حربی پوهنتون فارغ و سپس شامل کورس عالی افسران گردید و در سال 1345 هجری شمسی کورس متذکره را به پایان رسانیده و در پهلوی وظایف که در قطعات نظامی داشته به حیث استاد در کورس عالی افسران به تدریس افسران جوان و بلند رتبه اردو الی 7 ثور 1357 نیز پرداخته اند.

در سال 1349 جهت کسب تحصیلات عالی مسلکی نظامی عازم کشور ایالات متحده امریکا شده و بعد از ختم تحصیلات در سال 1351 به وطن عودت نموده دوباره شامل خدمت شد، و از سال 1357 الی جدی 1358 در زندان پلچرخی محبوس سیاسی بودند که بعد از رهائی از زندان الی سال 1360 به حیث رئیس ارکان و سرپرست قول اردوی نمبر یک مرکزی اجرای خدمت نموده و سپس به صفت قوماندان قول اردوی قندهار تعیین و در سال 1365 برای ادامه تحصیلات ارکان حربی عازم اتحاد شوروی سابق گردید، حین بازگشت به وطن بر اساس تقاضای مکرر مردم به حیث رئیس تنظیمه زون جنوب ( قندهار، هلمند، زابل و ارزگان ) تقرر حاصل نمود. و در نیمه سال 1370 از وظیفه سبکدوش و خانه نشین شد. نورالحق علومی متاهل و دارای سه فرزند می باشد.

از سال 1371 الی 1381 در کشور هالند بسر برده و نظر به تقاضای مردم و دعوت دولت انتقالی اسلامی افغانستان تا فعلاً در کشور عزیزمان افغانستان بود و باش دارد.

نورالحق علومی با جمع کثیری از روشنفکران و شخصیت های ملی جلسه موسسان حزب متحد ملی افغانستان (کنگره موسس) را به تاریخ 31 اسد 1382 دایر نمودند که در آن اجلاس به اتفاق آرا به حیث رهبر حزب متحد ملی افغانستان انتخاب گردیدند.

نورالحق علومی در دوره پانزدهم شورای ملی در ولسی جرگه نماینده ی منتخب مردم ولایت کندهار بود که در سال اول و دوم دوره تقینینی ولسی جرگه برای مدت دو دوره به حیث رئیس کمیسیون امور دفاعی و امنیتی از طرف وکلای محترم انتخاب شــــــــــدند.

نورالحق علومی با در نظر داشت تجارب، مهارت و کارآگاهی که در امور نظامی دارند از جانب حکومت وحدت ملی به حیث کاندید وزیر وزارت داخله افغانستان معرفی گردیده اند. از آن جایی که بر همگان واضح و آشکار است محترم جنرال نور الحق علومی شخص وطن دوست ، صادق و متعهد به آرمان های مردم افغانستان می باشند، توانستند با اکثریت آرای وکلای پارلمان به حیث وزیر امور داخله جمهوری اسلامی افغانستان انتخاب شوند.

3. انجینر نصیر احمد درانی وزیر وزارت انکشاف دهات

 

محترم انجنيرنصيراحمد "درانى" فرزند شهيد حاجى شاه محمد، درسال ١٣٣١ خورشيدى متولد گرديده وباشندۀ قريۀ پل کندهارى ولسوالى محمدآغه ولايت لوگر ميباشد.

محترم درانى تحصيلات ابتدايى و متوسطه خود را از سال ١٣٣٨ خورشيدى تا ١٣٤٨ در مکتب متوسطۀ محمد آغه ولایت لوگر به اتمام رساند و سند بکلوريا درسال ١٣٤٩ خورشيدى از بخش برق ليسۀ تخنيک ثانوى کابل دريافت کرده است.


    موصوف درسال ١٣٥٤ خورشيدى، از بخش ميخانيک پوهنځى انجنيرى پوهنتون کابل فارغ و درسال ١٣٦٧ خورشيدى به امريکا رفت و در آنجا تحصيلات خود را براى مدت يک سال در پوهنتون نبراسکا انجام داد.

همچنان از سال ١٣٥٩ خورشيدى منحيث مدير عمومى سرمايه گذارى در وزارت معادن و پطروليم ايفاى وظيفه کرد، بعداً به حيث مدير عمومى بورد تحقيقات اقتصادى و تخنيکى وزارت معادن درسال ١٣٦٢ تعيين شد و بعد از مدت دو سال در اين پست به پاکستان مهاجر شد.

موصوف در سال ١٣٦٤ خورشيدى، به حيث مشاور تخنيکى موسسۀ VITA در شهر پشاور مقرر شد و اين وظيفه را در حدود هشت سال پيش برد و بعداً در سال ١٣٧٢ خورشيدى به حيث رييس ادارى وزارت فوايد عامه تقرر يافت.

محترم انجینرنصيراحمد درسال ١٣٧٤ خورشيدى، به حيث مدير فابريکۀ ذوب آهن در پشاور برگزيده شد و اين مديريت را براى مدت هشت سال برعهده داشت و بعد از سال 1382 خورشيدى تا ١٣٨٤ با کمپنى هاى انرژى و مارکیت

 انگلستان و سوپری گاز فرانسه به حيث مدير پروژۀ ارزيابى سکتورى انرژى

 افغانستان وظيفه داشت.

محترم درانى از سال ١٣٨٩ خورشيدى بدينسو به حيث معین تنظيم و انسجام امور معادن جامد در وزارت معادن و پطروليم ایفای وظیفه مینماید.

4.سید حسین عالمی بلخیوزارت مهاجرین و عودت کنندگان

 

 نماینده پیشین مردم کابل در مجلس نمایندگان، متولد 1335 ولایت بلخ است. عالمی در رشته فقه و معارف اسلامی از کشور ایران دکترا دارد.

وی در سال 1359 شمسی سازمان فدائیان اسلام'را در افغانستان بنیانگذاری کرد و دو سال بعد با چهار تشکیلات سیاسی دیگر 'جبهه متحد انقلاب اسلامی افغانستان' را تشکیل داد.

در سال 1366 همراه با شماری از تشکیلات سیاسی دیگر، شورای ائتلاف اسلامی افغانستان را به میان آورد و به عنوان رئیس آن انتخاب شد. عالمی بلخی پس از تشکیل حزب وحدت اسلامی افغانستان عضو شورای مرکزی آن حزب شد.

از سال 1374 تا آغاز حکومت طالبان، به حیث وزیر تجارت ایفای وظیفه کرد. بلخی عضو شورای علمای شیعه افغانستان نیز هست. در انتخابات ریاست جمهوری 1383 شمسی، به عنوان معاون محمد یونس قانونی وارد کارزار انتخابات شده بود.

وی در سال 1384 به عنوان عضو مجلس نمایندگان از کابل انتخاب شد. در انتخابات 1389 نیز به نمایندگی از مردم کابل عضو مجلس نمایندگان شد و برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان معاون گل‌آقا شیرزی، از نمایندگی در مجلس، استعفا داد.

وی از سوی رئیس اجرایی، بعنوان نامزد وزارت مهاجرت افغانستان معرفی شده بود.

«سید حسین عالمی بلخی»، نامزد وزارت مهاجرین و عودت کنندگان با 134 رأی موافق 87 رأی مخالف و 17 رأی سفید و 5 رأی باطل در این سمت تأیید شد.

5.اکلیل حکیمی وزارت مالیه

 

وزیر پیشنهادی وزارت دارایی با 128 رأی اعتماد، 86 رای منفی، 8 باطل و 21 رأی ممتنع توانست اعتماد نمایندگان مردم افغانستان را جلب کند.

وی از سوی اشرف غنی بعنوان نامزد وزارت دارایی معرفی شده بود.

6.فیض محمد عثمانیوزارت حج و اوقاف

 

فیض محمد عثمانی، 42 ساله و متولد ولایت قندوز است.

وی از اقوام ترکمن و دارای مدرک لیسانس می باشد. پیش از معرفی به عنوان نامزد وزارت حج و اوقاف، در سمت استاد دانشگاه و همچنین گرداننده برنامه‌های اسلامی تلوزیون طلوع فعالیت داشته است.

عثمانی را نیز از جناج اشرف غنی برای وزارت حج و اوقاف پیشنهاد شده بود.

«فیض محمد عثمانی» نامزد وزارت حج و اوقاف با 160 رأی موافق 61 رأی مخالف و 17 رأس سفید و 5 رأی باطل در این سمت تأیید شد.

7.دکتر فیروزالدین فیروز وزارت صحت عامه

دکتر فیروزالدین فیروز فرزند غلام محى‌الدین در سال ١٣٤٩ متولد شده است. او در رشته‌هاى رهبرى و مدیریت، تحقیقات مدیریت از انستیتیو تحقیقات پزشکی جیپور هندوستان، تخصص در جراحى عمومى از آکادمى علوم پزشکی نیروهای مسلح افغانستان و دکتراى پزشکی از انستیتیو پزشکی کابل فارغ‌التحصیل شده است.

وی به عنوان معاون وزارت بهداشت  در سال ١٣٩٨٠ تا ١٣٨٣، مشاور بانک جهانى در وزارت‌هاى بهداشت عراق، سودان، هند، مشاور در وزارت بهداشت افغانستان، رئیس بهداشت ولایت کاپیسا، رئیس مرکز بهداشتی فرمانداری نهرین ولایت بغلان ایفاى وظیفه کرده است.

وی وزیر پیشنهادی جناج اشرف غنی برای وزارت بهداشت بود.

«فیروزالدین فیروز» نامزد وزارت صحت عامه( وزارت بهداشت )با 170 رأی موافق 54 رأی مخالف و 12 رأی سفیر و 4 رأی باطل در این سمت تأیید شد.

8.دکتر داوود شاه صبا وزیر معادن و پطرولیسم

 

داوود شاه صبا در سال 1964 در هرات بدنیا آمد. تحصیلات ابتدائی را در همین شهر به اتمام رساند. در سال 1986 در رشته زمین شناسی اقتصادی مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه پلی تکنیک کابل اخذ کرد و به مدت شش سال در همین دانشگاه به تدریس مشغول شد.

وی مدرک دکترا خود را در رشته زمین شناسی در سال 1996 از دانشگاه مومبی هند بدست آورد. داود شاه صبا از قوم پشتون است و همچنین شهروندی کانادا را نیز دارد.

وی تجربیات فراوانی در زمینه توسعه بین الملل، منابع طبیعی و مدیریت محیط زیست دارد.

صبا در سال های گذشته به عنوان والی هرات و مشاور رئیس جمهور کار کرده است.

«داوودشاه صبا» نامزد وزارت معادن با 146 رأی موافق 74 رأی مخالف و 13 رأی سفید و 10 رأی باطل در این سمت تأیید شد.

رحمت الله نبیلریاست امنیت ملی

 

نامزد ریاست امنیت ملی، 46 سال دارد و متولد ولایت جنوبی میدان وردک و از قوم پشتون است.

نبیل مدرسه را در کابل به اتمام رسانده و در پاکستان در رشته مهندسی لیسانس خود را گرفته استاد و در نهادهای غیر دولتی و از جمله کمیساریایی عالی سازمان ملل در امور پناهندگان کار کرده است.

نبیل قبل از اینکه به عنوان رئیس امنیت ملی افغانستان تعیین شود به عنوان معاون مشاور شورای امنیت ملی و رئیس نیروهای ویژه محافظت از رئیس جمهور افغانستان کار کرده است.

نبیل نیز از جناح اشرف غنی به پارلمان معرفی شده بود.

«رحمت‌الله نبیل» نامزد ریاست امنیت ملی با 154 رأی موافق 58 رأی مخالف و 22 رأی سفید و 9 رأی باطل در این سمت تأیید شد.

 

16وزیر که در مرحله دوم تأیید صلاحیت شده است عبارت اند از:

1. عبدالرزاق وحیدی، نامزد وزارت مخابرات و فن‌آوری معلوماتی

 

عبدالرزاق وحیدی متولد سال ۱۳۵۵ ولایت کابل است. او از شش سالگی به همراه خانواده اش به ایران مهاجرت کرد و در سال ۱۳۷۳ با اتمام دروه مدرسه به دانشگاه دولتی اصفهان راه یافت و از این دانشگاه مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را گرفت.

آقای وحیدی بعد از آن در دانشگاه اصفهان و دانشگاه آزاد ایران به عنوان استاد کار کرده است و سال ۱۳۸۱ دوباره به افغانستان برگشت و به عنوان استاد در دانشگاه کابل استخدام شد. او در سال ۱۳۸۲ الی ۱۳۸۴ عضو کمیته کنکور افغانستان بود و سیستم آزمون سراسری کنکور این کشور را با همکاری سایر اعضا کامپیوتری ساخت. در سال ۱۳۸۴ انجمن ریاضی دانان افغانستان را همراه با استادان دانشگاه افغانستان ساخت.

او در سال ۱۳۸۵ به عنوان رئیس اداری وزارت مالیه/ دارایی افغانستان استخدام شد. در سال ۱۳۸۹ ریاست دفتر وزیر مالیه افغانستان را به عهده گرفت. از سال ۱۳۹۰ تاکنون به عنوان معاون اداری وزارت مالیه افغانستان کار کرده است.

 

2. محمود بلیغ ، نامزد وزارت فوائد عامه

محمود بلیغ متولد سال ۱۳۵۰ در ولایت دایکندی است. او مدرک لیسانس خود را در رشته مهندسی از دانشگاه تهران و مدرک کارشناسی/ ماستری خود را در رشته ژئوتکنیک از دانشگاه صنعتی امیرکبیر گرفته است. رساله‌ای او درباره "طراحی و تحلیل پایداری تونلها با استفاده از داده های ابزار دقیق" بوده است .

او بعد از پایان تحصیل در طراحی و ساخت تونل در آزاد راه تهران- شمال و در بخش انجینری ژئوتکنیک در یکی از شرکت های ایرانی کار کرده است.

او در سال ۱۳۸۱ به افغانستان بازگشت و در سال ۱۳۸۲ به عنوان استاد پلی‌تخنیک کابل استخدام شد. از سال ۱۳۸۳ با همکاری گروهی از مهندسان با تاسیس شرکت مهندسی، ساختمانی و سرک سازی/جاده سازی در حوزه خصوصی وارد فعالیت شد که آقای بلیغ معاونت این شرکت را به عهده داشت.

 

3. همایون رسا، نامزد وزارت تجارت و صنایع

 

آقای رسا دانش آموخته رشته کامپیوتر تا مقطع کارشناسی ارشد است. او معاونت وزارت معارف/ آموزش و پرورش و معاونت ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان را در کارنامه خود دارد. آقای رسا علاوه بر آن در نهادهای سازمان ملل متحد نیز کار کرده است.

 

4. عبدالباری جهانی، نامزد وزارت اطلاعات و فرهنگ

 

عبدالباری جهانی اهل ولایت جنوبی قندهار است و تحصیلات ابتدایی را در مدرسه میرویس نیکه ولایت قندهار به پایان رسانده است. او بعد از آن در سال ۱۹۷۲ لیسانس خود را در زبان و ادبیات پشتو از دانشگاه کابل گرفت. درسال ۱۹۸۱ افغانستان را ترک و به کشور پاکستان مهاجر شد و در سال ۱۹۸۳ به کشور آمریکا رفت.

شهرت جهانی در شعر، نویسندگی و تاریخ‌ نویسی است. او پیشینه کار در رادیو صدای آمریکا را دارد و در سال ۲۰۰۶ نیز شعر سرود ملی افغانستان را سرود.

 

5. اسدالله ضمیر، نامزد وزارت زراعت و مالداری

 

اسدالله ضمیر از ولایت لوگر درهمسایگی کابل است. او دوران مدرسه را در پیشاور پاکستان گذرانده و سپس تحصیلات عالی خود را تا پایان دوره کارشنانسی ارشد در رشته مدیریت بازرگانی و اقتصاد در دانشگاه کالفرنیای آمریکا انجام داده است.

آقای ضمیر یکی از فعالان جامعه مدنی افغانستان است و در سال ۲۰۰۸ موسسه خیریه برای توسعه روستاها را ایجاد کرد. علاوه بر آن به عنوان مشاور مالی وزارت توسعه روستاهای افغانستان کار کرده است.

او در سال ۲۰۰۷ کار با وزارت معارف افغانستان را آغاز کرده و درسال ۲۰۰۹ نیز رئیس برنامه‌های وزارت زراعت افغانستان شد.

آقای ضمیر از سال ۲۰۱۲ به بعد با بانک جهانی در بخش توسعه نهادها کار کرده است. علاوه بر آن از مدیران ارشد وزارت معادن و صنایع افغانستان بوده است.

 

6. محمد گلاب منگل، نامزد وزارت سرحدات و قبایل

 

گلاب منگل در سال ۱۹۵۷ در شهر گردیز ولایت پکتیا به دنیا آمده است. او تحصیلات عالی خود را در رشته ادبیات تا سطح لیسانس در دانشگاه کابل انجام داده است. در سال ۱۹۷۰ با دولت افغانستان کار کرده و بعد به نیروهای مجاهدین افغانستان پیوسته است.

آقای منگل در زمان ریاست جمهوری حامدکرزی در سال ۲۰۰۸ به عنوان چهارمین والی ولایت هلمند، بعد از سقوط گروه طالبان منصوب و تا سال ۲۰۱۲ اداره این ولایت ناآرام افغانستان را در جنوب این کشور به دوش داشت.

او قبل از اینکه به عنوان والی ولایت هلمند انتخاب شود، از سال ۲۰۰۴ الی ۲۰۰۶ به عنوان والی ولایت پکتیا و در سال ۲۰۰۸ نیز برای مدت کوتاهی والی ولایت لغمان بود.

آقای منگل بعد از برکناری از ولایت هلمند به فعالیت سیاسی خود در کابل ادامه داد.

 

7. عبدالستار مراد، نامزد وزارت اقتصاد

 

عبدالستار مراد یکی از اعضای اصلی جمعیت اسلامی افغانستان است. او به عنوان معاون اول وزیر امورخارجه دولت افغانستان در زمان حاکمیت مجاهدین کار کرد و تا سال ۲۰۰۲ به عنوان سفیر افغانستان در کشور مالزی بوده است.

آقای مراد از سال ۲۰۰۴ الی ۲۰۰۷ به عنوان والی ولایت کاپیسا در شمال کابل کار کرد و در سال ۲۰۱۱ نیز به عنوان دبیر کمیسیون عالی صلح افغانستان منصوب شد.

او در انتخابات سال ۲۰۰۹ به عنوان رئیس کمپاین مبارزات انتخاباتی آقای عبدالله کار کرد و در انتخابات سال ۲۰۱۴ نیز به عنوان معاون رئیس کمپاین آقای عبدالله بود.

 

8. محمدالله بتاش، نامزد وزارت حمل و نقل

 

محمدالله بتاش متولد سال ۱۹۶۱ ولایت کندز در شمال شرق افغانستان است. او در سال ۱۹۷۸ مدرسه را در ولسوالی امام صاحب قندوز به پایان رسانده است.

در سال ۱۹۸۵ از دانشگاه بلخ به دانشگاه کوبان روسیه رفت و مدرک کارشناسی ارشد خود را در علوم اجتماعی گرفت.

آقای بتاش در سال ۱۹۹۰ برای تحصیل در مقطع دکترا عازم مسکو شد و در سال ۱۹۹۵ دکترا خود را در رشته علوم اجتماعی و روابط بین المللی گرفت.

آقای بتاش از سال ۱۹۹۵تا ۲۰۰۱ در شرکت‌های مختلف تجارتی بین المللی به حیث مدیر ایفای وظیفه کرده و از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ به حیث مشاور وزیر دولت در امور پارلمانی افغانستان کار کرده است.

از دلو/ بهمن ۱۳۸۸ الی ۱۳۹۱ بحیث معاون پالیسی و سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوردی مشغول کار بوده و از سال ۱۳۹۱ الی اکنون به عنوان والی فاریاب کارکرده است.

 

9. اسدالله حنیف بلخی، نامزد وزارت معارف

 

آقای بلخی متولد سال ۱۳۳۶ خورشیدی در ولایت بلخ در شمال افغانستان است. او مدرسه را در ولایت بلخ خوانده و در سال ۱۳۵۹ لیسانس خود را از دانشگاه کابل گرفت. آقای بلخی مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه ام القری عربستان در سال ۱۳۶۹ گرفت و در سال ۱۳۸۲ نیز از این دانشگاه مدرک دکترا اخذ کرد.

او در سال ۱۳۸۲ شامل وزارت خارجه افغانستان شد و در سال ۱۳۹۱ به عنوان سفیر افغانستان درکویت منصوب شد.

 

10. سید سعادت منصور نادری، نامزد وزارت شهرسازی

 

سعادت منصور نادری، در سال ۱۹۹۹ لیسانس خود را در رشته اقتصاد از یکی از دانشگاه‌های لندن گرفت. بعد از آن در شرکت‌های مختلفی کار کرده و خود نیز بازرگان است.

آقای نادری فرزند سید منصور نادری از بزرگان فرقه اسماعیلی در افغانستان است و از رهبران حزب پیوند ملی افغانستان به حساب می‌آید.

قبل از این به عنوان مشاور بانک ملی افغانستان کار کرده و علاوه بر آن صاحب یکی از شرکت‌های بزرگ بیمه در افغانستان است.

 

11. عبدالبصیر انور، نامزد وزارت عدلیه/دادگستری

 

عبدالبصیر انور متولد سال ١٣٣١در ولایت پروان در شمال کابل است. او لیسانس خود را از دانشگاه پزشکی کابل گرفته و دو مدرک کارشناسی ارشد در زمینه علوم سیاسی و علوم اسلامی دارد.

آقای انور به عنوان مشاور رئیس جمهوری پیشین افغانستان در امور اجتماعی و رئیس کمیته سیاسی حزب اسلامی افغانستان کار کرده است. علاوه بر آن آقای انور به عنوان معاون و سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان در زمان حکومت مجاهدین کار کرد.

 

12. سلامت عظیمی، نامزد وزارت مبارزه با مواد مخدر

 

خانم عظیمی به عنوان مسئول بخش حمایت و توسعه حقوق کودکان، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان فعالیت داشته و علاوه بر آن رئیس موسسه حقوقی آریانا در شمال افغانستان بوده است.

او علاوه بر آن به عنوان استاد دانشگاه و معاون دانشگاه بلخ در شمال افغانستان کار کرده است.

خانم عظیمی دانش آموخته رشته‌ حقوق وعلوم سیاسی و دارای لیسانس در این رشته است.

 

13. فریده مومند، نامزد وزارت تحصیلات عالی

 

فریده مومند استاد دانشگاه پزشکی کابل است و در یکی از بیمارستانهای کابل کار می‌کند. او حدود ۵۰ سال دارد و در سال ۱۹۹۷ خانواده اش از افغانستان به پاکستان مهاجر شد و در سال ۲۰۰۱ به افغانستان بازگشت.

 

14. نسرین اوریاخیل، نامزد وزارت کار، امور اجتماعی و شهدا

 

خانم اوریا خیل از دانشگاه پزشکی کابل مدرک لیسانس دارد و پیش از این به عنوان استاد دانشگاه پزشکی کابل، رئیس بیمارستان‌ زنان "رابعه بلخی" و بیمارستان "ملالی" کابل کارکرده است.

او متخصص زنان و زایمان است که از سال ۲۰۰۴ تا به حال، ریاست یکی از بزرگ‌ترین زایشگاه‌های افغانستان به نام ملالی را برعهده داشته است.

وزارت امورخارجه آمریکا سال گذشته خانم اوریاخیل را به عنوان یک فرد پیشتاز و برجسته در زمینه بهداشت زنان و زایمان نام برده و جایزه زن شجاع جهان را به او داد.

نسرین اوریاخیل، علاوه بر ریاست زایشگاه ملالی، مسئول یک نهاد غیردولتی است که برنامه‌هایی مانند آموزش تنظیم خانواده و راه‌اندازی کارگاه‌های آموزشی برای آگاهی از سلامت باروری برای جوانان و دانش آموزان لیسه/ دبیرستان‌ها را اجرا می‌کند.

 

15. علی احمد عثمانی، عنوان نامزد وزارت انرژی و آب

 

آقای عثمانی متول سال ۱۹۷۲ در ولایت هرات است. او مدرسه را در کشور ایران خوانده است و در سال ۲۰۰۰ وارد دانشکده مهندسی هرات شده است. در سال ۲۰۰۷ نیز مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه فردوسی در مشهد ایران در رشته مهندسی هیدرولیک دریافت کرده است.

او همچنین به عنوان استاد دانشگاه در هرات کار کرده و در سال ۲۰۱۲ نیز در یک دانشگاه خصوصی در کابل تدریس کرده است.

آقای عثمانی سابقه کار در یک شرکت خصوصی را نیز در کارنامه خود دارد و به عنوان هماهنگ کننده‌ برنامه‌های اتحادیه‌ اروپا و سازمان جهانی غذا درحوزه‌ غرب افغانستان فعالیت داشته است.

 

16. دلبر نظری، نامزد وزارت زنان

 

خانم نظری متولد سال ۱۹۶۰ در ولایت سمنگان در شمال افغانستان است. او در مرکز تربیت معلم ولایت بلخ درس خوانده و بعد مدرک لیسانسش را از یکی از دانشگاه های کابل در رشته روابط بین الملل گرفته است.

او در سال ۲۰۰۵ نیز به مجلس نمایندگان کشور راه یافت و در دوران نمایندگی‌اش عضویت کمیته فرهنگی و امور دینی مجلس نمایندگان را داشت.

خانم نظری در نهادهای غیر دولتی همانند اکسفام، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل و سایر نهادهای بین المللی کار کرده و علاوه بر آن کارمند کمیسیون انتخابات در سال ۲۰۰۴ بوده است. بعد از اینکه در دور دوم به مجلس راه نیافت به عنوان مشاور حقوقی مجلس استخدام شد و اکنون نیز در بخش تذکره(شناسنامه) الکترونیکی در وزارت داخله افغانستان کار می‌کند.

 


مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی