close
تبلیغات در اینترنت
بیانیه علما و دانشجویان ولایت دایکندی در حمایت از ابقای مجدد عبدالحق شفق در مقام ولایت دا
آخرین مطالب

تماس با ما

تماس با ما

بیانیه علما و دانشجویان ولایت دایکندی در حمایت از ابقای مجدد عبدالحق شفق در مقام ولایت دا

بیانیه  علما و دانشجویان ولایت دایکندی در حمایت از ابقای مجدد عبدالحق شفق در مقام ولایت دا

 

 

بیانیه ی جمعی از علما و دانشجویان ولایت دایکندی در حمایت از خواست مدنی مردم دایکندی در پیوند به  تقرری والی جدید این ولایت.

 

بسمه تعالی

بیانیه  ی جمعی از علما و دانشجویان ولایت دایکندی در حمایت از خواست مدنی مردم دایکندی در پیوند به  تقرری والی جدید این ولایت.

إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَماناتِ إِلى‏ أَهْلِها؛

همانا خداوند فرمان می ‏دهد كه مسئولیت ها را به اهلش واگذار نمایید.(نساء/58)

       حدود دوازده سال از تأسیس ولایت دایکندی می گذرد در ابتدای تأسیس این ولایت، مردم امیدوار بودند که دایکندی در مسیر ترقی و توسعه قرار گیرد، رنج ها و محنت های تاریخی این مردم به اتمام برسد، اما نه تنها این مهم اتفاق نیفتاد بلکه دایکندی کما فی السابق در سایه ی سیاست های تبعیضی سران حکومت و سهم بخشی های قدرت، جابجایی عناصر همسو در جریان کمپاین های انتخاباتی و راضی کردن متحدان سیاسی سران و رهبران حکومت بدون رعایت مصالح کشور، موجب تحمیل افراد بی کفایت روی شانه های زخمی و رنجور مردم  این مرز بوم شدند که حاصل این تقررهای غیر اصولی، جز تشدید محرومیت های بی شمار چیز دیگری نبود، اینک ما جمعی از علما و دانشجویان دایکندی با درنظرداشت مصالح کلان این ولایت از موضع مستقل و بدون کوچکترین وابستگی حزبی، نکاتی را در خصوص حوادث اخیر این ولایت که در پی تقررهای نسنجیده و عزلهای شتابزده ای سران حکومت وحدت ملی اتفاق افتاد، به سمع و اطلاع شما مردم شریف می رسانیم، بدین امید که به سود کشور و مردم این ولایت باشد.

1.نظام جدید افغانستان با شعار دموکراسی و مردم سالاری پا به عرصه وجود گذاشت و مفاد قانون اساسی افغانستان در عرصه حکومت داری نیز بر اساس التزامات نظام دموکراسی، بر اصول زیر تأکید دارد:

الف) حاكميت ملي در افغانستان به ملت تعلق دارد(ماده چهارم) و نظام متكي بر اراده {خواست اکثر}مردم می باشد(مقدمه قانون اساسی).

ب) تامين آزادي ها و حقوق اساسي مردم(مقدمه قانون اساسی)

ج) دولت مكلف به رعایت اهليت و شایستگی در تقررها می باشد(ماده پنجاهم/ قانون اساسی افغانستان)؛ براساس این اصل، جنسیت در تصدی پست های اداری و حکومتی معیار نیست و هرگونه مرد سالاری و زن سالاری مردود می باشد و معیار در تصدی پست های حکومتی و اداری اصل لیاقت و شایستگی می باشد.

بنا بر این می توان گفت که همسو شدن به اعتراضات و خواسته های مدنی مردم شریف دایکندی در واقع حمایت از قانون اساسی افغانستان است که همگان ملتزم به رعایت آن می باشیم.

2. پیگیری مطالبات مردم وظیفه دینی و ملی ماست؛ از اینرو در جهت همسویی و همدلی با حرکت مدنی مردم شریف ولایت دایکندی، نهاد های مدنی، اعضای شورای ملی، و اعضای شورای ولایتی و در راستای خواست جوانان دایکندی، حمایت خود را از این اعتراضات و خواست مدنی اعلام می داریم.

3.نظر به شناخت، تعهد  و مسئولیت مداری آقای عبدالحق شفق و اذعان به این أمر که وی رکورد قابل قبولی از کارآمدی و لیاقت را در اداره این ولایت باقی گذاشته است، که این أمر از مقایسه عملکرد وی در مقایسه با عملکرد چهار والی قبل از ایشان به روشنی استفاده می شود، که در ذیل به اختصار به این مسأله اشاره می شود:

الف) عملکرد چهار والی قبل از عبدالحق شفق: متأسفانه حاصل حکومت ده ساله ی آنان نه تنها هیچ دستآوردی را برای مردم دایکندی به همراه نداشت بلکه موجب فرصت سوزی های بسیار طلایی شده که جبران آن بدون شک ناممکن است، که در ذیل به برخی از ناتوانی ها و ضعف عملکردی آنان اشاره می گردد:

ـ ناتوانی در مصرف و تطبیق بودجه های ناچیز انکشافی دایکندی که در نتیجه آن، بودجه های ناچیز انکشافی در پایان هرسال به  وزارت مالیه عودت داده می شد.

ـ عدم استفاد از فرصتهای حضور دونرها و موسیسات کمک کننده: در شرایطی که همه دونرها و موسسات کمک کننده در افغانستان حضور فعال داشت، در اثر بی کفایتی آنان کوچکترین بهره ی از آنان، در بخش انکشاف و توسعه، نصیب مردم دایکندی نگردید.

ـ متوقف شدن کلیه طرحها و پلان های انکشافی: متأسفانه تمامی پلان های انکشافی در حد یک نقشه روی کاغذ ماند و تطبیق نگردید که از جمله می توان به عدم تطبیق ماستر پلان شهری شهرک جدید دایکندی  اشاره کرد.

ب) عملکرد عبدالحق شفق؛ وی ضمن موفقیت در جذب بالای 90 میلیون دلار در عرصه انکشاف از موسسات، موفق به تطبیق بودجه انکشافی ولایت دایکندی مطابق پلان گردید، و در سکتورهای امنیت، معارف و تحصیلات عالی، سرکها، و انکشاف، عملکرد قابل قبولی را از خود به نمایش گذاشت، که در ذیل به برخی آن اشاره می شود:

ـ تأمین امنیت سراسری در ولایت دایکندی و خلع سلاح نیروهای غیر مسئول.

-تطبیق ماستر پلان جدید شهر نیلی و اعمار منازل رهایشی و تجارتی.

- تطبیق پروژه سرکهای عمومی مرکز ولایت به استقامت مرکز کشور، و بهره برداری از چندین پول و پلچکها مانند پول 60 متره سرتیغان کیتی.

ـ تعمیرشفاخانه 20 بستر تداوی معتادین و چندین مرکز صحی دیگر.

ـ ساخت استدیوم ورزشی شهر نیلی.

ـ تطبیق پروژه برق بند سوختوک که در حال اعمار می باشد.

ـ ساخت شفاخانه یکصد بستر که در حال ساخت می باشد.

- تاسیس موسسه تحصیلات عالی دولتی و ده ها پروژه دیگر...

در نتیجه ی اجراآت مدبّرانه ایشان، امروز مرکز دایکندی به خود صبغه و رنگ شهری گرفته است.

ج) شرایط ویژه دایکندی: صعب العبوری راههای مواصلاتی، محرومیت های بی شماری این ولایت، تهدیدهای داعشی ها و طالبان، موقعیت جغرافیایی با طبیعت خشن و دور از مراکز اداری کشور و بی مهری های  سران حکومت نسبت به مردم این ولایت، موجب شده است که هر کسی در این ولایت، به عنوان والی، حکومت نتواند.

    با در نظر داشت موارد مذکور علما و دانشجویان دایکندی به این نتیجه رسیده اند كه حمايت خويش را از ابقای مجدد عبدالحق شفق در مقام ولایت دایکندی اعلام داشته و اين اعتراضات مدنی مردم را تا تحقق خواسته های شان همراهى كنند.

4.با ابرازتأسف فراوان افراد انگشت شماری سعی دارند از این فضای تنش آلود با شعارهای فریبنده، اعتراضات و خواست مدنی برحق مردم را مخالفت با زنان و ارزشهای دموکراتیک، و جوان گرایی نشان دهند  و همین طور حمایت از ابقای عبدالحق شفق را حمایت از نظام کهنه و فرسوده سنتی یا مرد سالاری تلقی نمایند، لذا در پيوند به اين دسیسه ی نفاق افگنانه مطالبي را خدمت خواهران و زنان فهیم دایکندی يادآور مي شویم:

اولاً ازدیدگاه اسلام بین زن و مرد از حیث شخصیت و کرامت انسانی هیچ فرقی وجود ندارد. ثانیاً بر اساس مفاد قانون اساسی و دانش مدیریت، مهم ترین چیز در تصدی پست حکومتی، اصل اهلیت است نه جنسیت، و مخالفت ما با خانم مرادی به خاطر این نیست که او یک زن است بلکه به این جهت است که ایشان به دلائل فوق الذکر قادر به اداره این ولایت نمی باشد، لذا با حفظ هوشمندی با همدلی و یکصدایی، چهره ی فرصت طلبان را رسوا و بر مطالبات برحق مان تأکید نماییم، تا که لطف حضرت پروردگار مددکارمان باشد و شاهد نیک بختی زنان و مردان، پسران و دختران،جوان و نوجوانان دایکندی باشیم.

5. نخست از محترمه خانم معصومه مرادی می­خواهیم که با ترجیح مصالح عمومی بر منافع شخصی و تلاش برای جلوگیری از تنش و تفرقه، ظرفیت ممتاز خود را با کناره گیری از تصدی مقام ولایت دایکندی به نمایش بگذارد. شکی نیست که با این اقدام  سنجیده در قدم نخست فرصت ادامه ی خدمتگذاری و اتمام پروژه های نیمه تمام این ولایت را به  جناب آقای عبدالحق شفق که لیاقت وشایستگی شان به احراز رسیده است فراهم ساخته و نیز فرصت های  بهتری خدمتگذاری را در جای دیگر برای خود مهیّا نموده است.

در ثانی از مقام محترم ریاست جمهوری  و از شخص استاد محقق  تقاضا داریم که در راستای عمل به قانون اساسی، و تعهد و اجرای صادقانه شعارهای دوره کمپاین انتخاباتی و نیز به منظور حفظ ثبات و امنیت، انکشاف و توسعه، و تسکین درد و الام زخم های تاریخی باشندگان این ولایت، به خواست و اراده ی مردم احترام بگذارید و آقای عبدالحق شفق را به حیث والی دایکندی ابقاء  و نسبت به تقرری خانم معصومه مرادی تجدید نظر نمایید، که بی شک این موافقت و ارج گذاری به اراء و نظرات مردم به خیر و صلاح کشور و تشویقی شهروندان در حمایت از برنامه های سازنده حکومت وحدت ملی و تحرک بخشی چرخ انکشاف و توسعه در ولایت خواهد بود؛ در غیر این صورت شاهد پیامدهای ناگوار زیر خواهیم بود:

الف) والی ها  ارتباط مستقیم با توده های مردمی دارند؛ بدون رضایت آنان قادر به اجرای سیاست ها و برنامه های شان نخواهند بود.

ب) بی توجهی به خواست اکثریت مردم نا رضایتی های عمومی را به دنبال دارد و این أمر سبب هرج ومرج، تنش و نا امنی ها می گردد.

ج) نارضایتی مردم موجب می شود که آنان ازحکومت رویگردان شوند، لذا توصیه می نماییم که مردم را ناخواسته و ناآگاهانه از خود تان فاصله ندهيد؛ که  جبران اش ناممكن خواهد بود.

علما و دانشجویان ولایت دایکندی

                                                                                                                                                                                                                                                                                        مورخ27/3/1393

 

 

 

 

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی