close
تبلیغات در اینترنت
سخنی با وکلای محترم دایکندی
آخرین مطالب

تماس با ما

تماس با ما

سخنی با وکلای محترم دایکندی

سخنی با وکلای محترم دایکندی

 

 

 

 

 

 

سخنی با وکلای محترم دایکندی


نویسنده : محمد فروغی

 

 

       وکلای محترم، وعده های بی حد و حصر شما در زمان کمپاین در دو دوره ی انتخابات پار لمانی برای بدست آوردن آرای مردم  جهت ورود در پارلمان به هیچ کسی پوشیده نیست، شما با داعیه ی تأمین عدالت، دفاع از خواسته ها و مطالبات برحق مردم، توسعه متوازن، باز سازی و نوسازی ساحات دایکندی پا بر عرصه ی انتخابات گذاشتید، سر انجام با  آن شعارهای فریبنده موفق به اخذ آرای مردم گردید امّا پس از راهیابی به پارلمان و نشستن بر کرسیهای پر آب و نان، اینگ صدای شما خاموش و عافیت طلبی  و  سود جوی را بدل تلاش های صادقانه، پیشه ی راه خود ساخته اید. سخن ها و گپ ها از این حکایت دارد که برخی از  شما وکلای محترم ساعت ها وقت خود را برای ملاقات با بعضی از وزیر صاحب ها و برخی سران حزبی به منظور گرفتن سهمیه خود سپری می نمایید. به هر حال شما وکلای محترم نه در این دوره و نه در دوره پیش، در راستای خواسته ها و مطالبات مردم  کوچک ترین گام بر نداشتید و همین طور در جهت التیام بخشیدن به زخم های به جامانده از مشکلات دهه های گذشته، در چوکات وظیفوی پارلمانی خویش عملکرد شایسته، از خود تبارز ندادید.

      شما وکلای محترم به طور مشخص در چوکات وظیفوی پارلمانی خویش می توانستید موارد چون معطّل ماندن سرک های پلان شده هزاره جات. بهره مند نشدن دایکندی از عمران و نوسازی، فاصله وحشناک خدمات اجتماعی و رفاهی بین این ولایت با دیگر ولایت ها. ناچیز بودن بودجه انکشافی این ولایت با توجه با سایر ولایت ها  و سیاست های تبعیضی برخی وزارت خانه ها نسبت به این ولایت را بر اساس ماده نودم، ماده نود و یکم،و ماده نود و دوم قانون اساسی در  پارلمان تعقیب نمایید . اما متأسفانه هیچگاه به شکل جدی این موارد  از جانب شما در پارلمان مطرح و فریاد زده نشد. حقیقت امر این است که متأسفانه شما فقط با کلمات و شعارهای تو خالی، مردم  را به بازی گرفته اید.

      حال پس از گذشت چندین سال از نشستن شما عالیجنابان روی کرسی نمایندگی و مشخص شدن ضعف عملکردی شما عالیجنابان نزد همگان، بر آن شدم که از باب انعکاس حقایق و تنویر افکار عمومی، دفاع از قانون اساسی و حقوق عامه،  جهت جلوگیری از انحرافات و قانون گریزی ها، و نیز به منظور التیام بخشیدن به زخم ها و دلهای رنجور مردم شریف دایکندی نکاتی چندی را به شما یادآور شوم :

نکته (1)

    وکلای محترم! حال  که شما به مسند و کرسی پارلمان به هر دلیلی تکیه زده اید و به معاشات بالا، و موقعیت سیاسی رسیده اید، کمی هم به فکر وعده های تان باشید و اگر شما خود تان را به فراموشی بیزنید امّا مردم هرگز وعده های شما را فراموش نخواهند کرد و شما باز هم برای حفظ این سمت پر آب و نان، نیازمند رأی مجدد این مردم هستید و دیگر اشک تمساح ریختن، سود نخواهد بخشید پس تا فرصت نگذشته است به فکر بازنگری برنامه ها و اصلاح رفتار تان باشید .

نکته (2)

     پست و مسئولیت کنونی شما در پارلمان  امانتی است که باید شما، به صورت امانت دارانه، ایفای انجام وظیفه نمایید، و بر اساس  شاخصه ها و معیار های امانتداری رفتار نمایید، چنانچه امام علی(ع) در نهج البلاغه می فرماید:«وَ إِنَّ عَمَلَکَ لَیْسَ لَکَ بِطُعْمَةٍ وَ لَکِنَّهُ فِی عُنُقِکَ أَمَانَةٌ...[نهج البلاغه، نامه 5؛ این پست و مقام برای تو، طعمه نیست ولی آن مسئو لیت در گردن تو، امانت است و کسی که از تو بالاتر است،از تو می خواهد که نگهبانی آن باشید. و وظیفه نداری که درکار مردم به میل و خواست خود عمل کنی و یا بدون معیار معتبر و فرمان قانونی به کار بزرگی دست بزنی...» بر اساسی این روایت شریف هر نوع سستی وکم کاری ، یا رفتار خود سرانه یا اقدام سود جویانه از پست و مقام، خروج از امانت داری به حساب می آید .

 نیز رسول خدا (ص) می فرماید :

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ(ص):حَافَتَا الصِّرَاطِ یَوْمَ الْقِیَامَةِ الرَّحِمُ وَ الامَانَةُ فَإِذَا مَرَّ الْوَصُولُ لِلرَّحِمِ الْمُودِّی لِلامَانَةِ نَفَذَ إِلَی الْجَنَّةِ وَ إِذَا مَرَّ الْخَائِنُ لِلامَانَةِ الْقَطُوعُ لِلرَّحِمِ لَمْ یَنْفَعْهُ مَعَهُمَا عَمَلٌ وَ تَکَفَّأَ بِهِ الصِّرَاطُ فِی النَّارِ. (کافی، ج2، ص152)

بر اساس روایات شریف مذکور اولاً این پست ومقام طعمه نیست بلکه امانتی است که شما در برابر آن پاسخگو می باشید، ثانیاً عهد شکنی وخیانت در امانت عواقب ناگواری دارد که باید همه ما مواظب باشیم که فردایی قیامت محضر رسول خدا و اولیای الهی در پیشگاه خداوند شرمنده نباشیم.

نکته (3)

پیگیری مطالبات مردم خواسته ها و نیازهای مردم به دولت و نظارت بر عملکرد دولت در توزیع امکانات و فرصتها برای تمام شهروندان ، یکی از مهم ترین وظایف شما برابر قانون اساسی کشور است.

در اینجا چند ماده ی از قانون اساسی را که وظایف نمایند گان ملت در شورای ملی و ولسی جرگه را شرح داده است از باب یاد آوری ذکر می کنم :

ماده هشتاد و یکم

شوراى ملی دولت جمهورى اسلامی افغانستان به حیث عالی ترین ارگان تقنینی مظهر اراده مردم آن است و از قاطبه ملت نمایندگی می کند.

هر عضو شورا در موقع اظهار راى، مصالح عمومی و منافع علیاى مردم افغانستان را معیار قضاوت قرار می دهد.

ماده هشتاد و نهم

ولسی جرگه صلاحیت دارد به پیشنهاد یک ثلث اعضا جهت بررسی و مطالعه اعمال حکومت ، کمیسیون خاص تعیین نماید.

ترکیب و طرزالعمل این کمیسیون در اصول وظایف داخلی ولسی جرگه تنظیم

می گردد.

ماده نودم

شوراى ملی داراى صلاحیتهاى ذیل می باشد :

۱ - تصویب، تعدیل یا لغو قوانین و یا فرامین تقنینی ،

۲ - تصویب پروگرامهاى انکشافی اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادى و تکنالوژیکی ،

۳ - تصویب بودجه دولتی و اجازه اخذ یا اعطاى قرضه ،

۴ - ایجاد واحدهاى ادارى ، تعدیل و یا الغاى آن ،

۵ - تصدیق معاهدات و میثاقهاى بین المللی یا فسح الحاق افغانستان به آن ،

۶ - سایر صلاحیتهاى مندرج این قانون اساسی .

ماده نود و یکم

ولسی جرگه داراى صلاحیتهاى اختصاصی ذیل می باشد :

۱ - اتخاذ تصمیم در مورد استیضاح از هر یک از وزرا مطابق به حکم ماده

نود و دوم این قانون اساسی ،

۲ - اتخاذ تصمیم راجع به پروگرامهاى انکشافی و بودجه دولتی ،

۳ - تایید یا رد مقرریها (انتصابها) مطابق به احکام این قانون اساسی .

ماده نود و سوم

هر یک از کمیسیونهاى هر دو مجلس شوراى ملی می تواند از هر یک از وزرا در موضوعات معین سوال نماید.

شخصی که از او سوال به عمل آمده ، می تواند جواب شفاهی یا تحریرى بدهد.

ماده نود و هشتم

بودجه دولت و پروگرام انکشافی حکومت از طریق مشرانو جرگه توام با

نظریه مشورتی آن به ولسی جرگه تقدیم می شود.

تصمیم ولسی جرگه بدون ارایه به مشرانو جرگه بعد از توشیح رییس جمهور نافذ شمرده می شود.

با توجه به مواد  فوق موارد ذیل را به شما گوشزد می نمایم :

اولاً نماینده ی ملت  هستید از این رو مکلفیّت دارید از حقوق مردم دفاع نمایید. دوماً موقع اظهارنظر میبایستی مصالح عمومی و منافع علیاى مردم افغانستان را مدار قضاوت قرار دهید، نه منافع حزبی و شخصی را.

ثالثاًبررسی و مطالعه اعمال حکومت حق شما است یعنی اگر در موارد دولت و مدیران اجرایی کشور در وزارت خانه ها در هر سطحی خلاف قانون اساسی، عدالت اجتماعی و مصالح علیایی کشور عمل نماید شما حق بررسی و پرسش از مسئول و ریاست آن وزارت خانه را دارید.

 رابعاً تصویب پروگرام هاى انکشافی اجتماعی، فرهنگی، اقتصادى و تکنالوژیکی  به عهده  نمایندگان است و نمایندگان مردم در صورت بروز پروگرام های نا عادلانه و توزیع نابرابر و غیر عادلانه بودجه­ های انکشافی حق اعتراض دارند .

خامساً اتخاذ تصمیم در مورد استیضاح از هر یک از وزرا مطابق به حکم ماده نود و دوم قانون اساسی، حق شما نمایندگان است و شما وقتی می بینید که بودجه های انکشافی یک ولایت در وزارت  خانه ی مربوطه بدون دلیل متوقف می شود و به موقع برای اجرا تحویل داده نمی شود حق  شما است، که با همسو کردن سایر نمایندگان، مسأله را پیگیری با طرح آن در صحن علنی پارلمان از وزیر مر بوطه سئوال نمایید و همین طور در سایر ابعاد.

در نتیجه شما وکلای محترم دایکندی مکلفیّت داریید که امروز در یک مکانیزم شفاف و پروگرام سنجیده و معقول، مشکلات مردم صبور ساحه ی دایکندی را در صحن پارلمان فریاد بیزنید و تعقیب نمایید. طبیعی است شرط اول تحقق این پروسه از خود گذشتگی، کنار گذاشتن مسایل منطقه ی و حزبی، و مناقشات گذشته است؛ شرط دوم این است که به صورت جزایر پراکنده عمل ننمایید و این پراگندگی را حول مصالح کلان ولایت دایکندی و کشور  و تکیه  بر اشتراکات، هماهنگ نمایید.

نکته(4)

بدون تردید پیگیری مطالبات مردم امکان پذیر نیست مگر به رصد کردن دقیق مسایل و مشکلات مردم و این مسأله نیز به نوبه خود ایجاد یک دفتر مشترک را  در کابل و  همین ایجاد یک دفتر مشترک  را در مرکز ولایت دایکندی به منظور ارتباط مستقیم با مردم، هماهنگ سازی پروگرام ها با مقام ولایت ،شناسای مشکل و رفع آن، و اتخاذ پالیسی مشترک  ضروری می نماید.

نکته (5)

          توصیه می شود که از تقابل بی شرمانه و عریان  بر سر کسب قدرت و منفعت طلبی بیشتر،از خواسته های نفسانی، شهرت طلبی، سودجویی و انتقام گیریهای شخصی خویش دست بردارید، به منافع کلان مردم خود که با هزار آرزو و امید به شما رأی داده اند بیاندیشید و خواسته ها و حقوق مسلم مردم محروم را از دولت مرکزی مطالبه نمایید.

نکته(6)

تذکر دیگر این که وظیفه ی شما پرداختن به کارهای کلان و اساسی این ولایت از قبیل انتقال معضلات و مشکلات اساسی ولایت دایکندی  به اداره ی مربوطه،جذب و شناسایی مؤسسات و دونرهای خارجی برای اجرای طرح های انکشافی در  سطح ولایت، جلب توجه نمایندگان پارلمان و برخی وزارت خانه ها به مشکلات ولایت دایکندی، موضع گیری در برابر بی توجهی برخی وزارت خانه ها نسبت به این ولایت در پارلمان و مراجع ذی ربط و پیگیری مستمر آن ها می باشد، نه کارهای جزئی مانند دو وعده غذا دادن به یک بچه مدرسه ی و یا دادن 500 افغانی کرایه ی ماشین از کابل تا دایکندی آنهم فقط به افراد محدود و سفارش شده به صورت نمادی و شعاری که البته جایی شکی نیست که حل اساسی خوابگاه محصلین دایکندی و تأمین مخارج آنان در کابل و سایر شهرهای بزرگ جزء آرزوها و رؤیاهای همه ی ماست، اما  سخن روی این مسأله است که برخی از  شما نمایندگان محترم  در پی فرافکنی و انحراف افکار عمومی در سایه ی انجام کارهای خورد و جزئی و برخی رفتارهای سمبلیک می باشید. در همین جا این نکته را برای نمایندگان محترم یاد آور می شوم که مردم فهیم و صبور دایکندی کم حافظه و سفیه نیستند، مردم ما از رشد و بلوغ سیاسی و ذکاوت بالایی برخوردارند و به خوبی تشخیص خدمت واقعی را از رفتارهای فریبنده و کاذب می دهند ، راستیها و ناراستیها را می فهمند، پس لطفا سنجیده عمل نمایید. و از صبوری این مردم شریف سوء استفاده نکنید.

نکته(7)

توصیه آخر این است که اینک مقام محترم ولایت، جناب عبدالحق شفق که نسبت به والی های پیشین در عرصه­ی انکشاف و جذب بودجه انکشافی، و امنیت، بسیار خوب عمل کرده و توانسته که چهره ی شهرک جدید مرکز ولایت را تا حدودی صبغه ی شهری بدهد بر ما و شما لازم است که به طور صادقانه و در عمل دست وی را  در مسیر انکشاف و توسعه بگیریم چرا که فقط نطقها و تحلیل های هوایی و توخالی در رسانه های عمومی، گره از مشکل این مردم  حل نمی کند،  مردم از شما عمل می خواهند ، انتظار دارند که پاسبان و قدر دان رأی های شان باشید  مبادا این رأی ها در راستای مسائل حزبی، منافع شخصی، به این وزیر یا آن وزیر  و یا به جناح خاصی معامله گردد.

امیدوارم که از ذکر نکات مذکور آزرده خاطر نگردید، قصد اهانت به هیچ یکی از شما را نداشته و ندارم و ذکر این نکات را حمل بر دلسوزی به وطن و دیاری فراموش شده ی دایکندی نمایید . در این نوشتار جز خیر و صلاح مردم ما چیزی مد نظر نبوده است.وَالسَّلَامُ عَلَى مَنِ اتَّبَعَ الْهُدَى

نویسنده: محمد فروغی

 

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

لعنت بر این وکلایی دروغگو


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی