close
تبلیغات در اینترنت
انجمن معدن‌شناسی آمریکا :ارزش معادن افغانستان1500میلیارد دالر می باشد
آخرین مطالب

تماس با ما

تماس با ما

انجمن معدن‌شناسی آمریکا :ارزش معادن افغانستان1500میلیارد دالر می باشد

انجمن معدن‌شناسی آمریکا :ارزش معادن افغانستان1500میلیارد دالر می باشد

 

انجمن معدن‌شناسی آمریکا پس از چند سال تحقیق و مطالعه تخمین زد ارزش معادن افغانستان یک تریلیون و 500 میلیارد دلار است.

 

افغانستان معادن بی‌شماری دارد و برخی از معادن این کشور در جهان شهره آفاق است و از هزاران سال پیش مصری‌ها در چشمان مجسمه «آخناتون» و «ملکه نفرتی‌تی» از لاجورد این سرزمین استفاده کرده‌اند.

با آنکه برخی از معادن این کشور استخراج شده‌اند و از گذشته‌های بسیار دور لاجورد، طلا و نمک در «بدخشان»، مس و آهن در «قندهار» و «کابل» استخراج می‌گردید؛ ولی باز هم معادن بسیاری در افغانستان وجود دارد که تا به حال دست نخورده باقی مانده است.

روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی در مورد معادن افغانستان نوشته که میزان ذخایر موجود در معادن تازه کشف شده لیتیوم، آهن، مس، کوبالت و طلا در جنوب افغانستان به حدی است که می‌تواند این کشور فقیر را به یکی از مهم‌ترین کشورهای جهان تبدیل کند.

برخی از فعالان شبکه‌های اجتماعی تصویری را منتشر کردند که تنها 70 درصد معادن افغانستان شناخته شده و این کشور یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است.

 

آن‌ها در این باره نوشتند: شاید از شنیدن این جمله تعجب کنید اما این یک واقعیت بزرگ است. انجمن معدن شناسی آمریکا چند سال پیش متخصصان خود را به افغانستان فرستاد و آن‌ها با آمار عجیبی به کشور خود بازگشتند.

این متخصصان پس از چند سال تحقیق و مطالعه تخمین زدند که ارزش کل معادن افغانستان معادل یک تریلیون و 500 میلیارد دلار است.

در این تصویر مشاهده می‌شود که در افغانستان انواع ذخایر نفت، زغال سنگ، گاز، آهن، زمرد، مس، طلا، شیشه، نقره، یاقوت و فیروزه وجود دارد که بیشتر این معادن تاکنون استخراج نشده‌اند.

بنابر این تصویر ولایت‌های شمالی افغانستان نظیر «قندور»، «فاریاب»، «بلخ»، «سرپل»، «فاریاب» جزو مناطق نفت‌خیز این کشور محسوب می‌شود.

این در حالی است که معادن مس بیشتر در شمال غرب، جنوب و شرق افغانستان به چشم می‌خورد.

تا کنون بیش از 12 معدن مس در مناطق «هرات»، «فراه»، «لوگر»، «کاپیسا»، «زابل»، «کابل»، «پنجشیر»، «کوهدامن»، «ارغنداب»، «میدان»، «بامیان» و برخی دیگر از مناطق این کشور شناسایی شده اند.

افغانستان حدوداً دارای 68500 ملیون تن مس می‌باشد. معدن «مس عینک» در ولایت «لوگر» هم یکی از بزرگترین معادن این کشور است که دومین معدن در سطح جهان محسوب می‌شود و ذخایر آن حدود 11 میلیون تن می‌باشد.

مسئولین دولتی افغانستان بر این باورند که تا سال 2024 میلادی، 50 درصد درآمد افغانستان از راه استخراج معادن این کشور تامین خواهد شد و حداقل 500 هزار شغل نیز ایجاد و درآمد افغانستان نیز از بابت استخراج معادن به حداقل 4 میلیارد دلار خواهد رسید.

گفتنی است نشریه «دیپلمات» اخیراً طی گزارشی هشدار داده که سابقه گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق و نیز وضعیت معادن افغانستان، احتمال بهره برداری این گروه تروریستی از منابع معدنی این کشور را بیشتر کرده است.

در این گزارش آمده است: هنوز روشن نیست که آیا داعش این توانایی را دارد که به فرض اشغال بخشهایی از افغانستان، هم از آن دفاع کند و هم با طالبان و البته با ارتش افغانستان درگیر شود.

اما این فرض کاملا باورپذیر است که داعش بخواهد از معادنِ بی نظارت افغانستان برای تامین پول مورد نیاز خود در سوریه و عراق استفاده کند.

ارزش منابع کانی در افغانستان، حدود سه تریلیون دلار برآورد شده است و کانسنگ‌های این کشور از مس و زمرد تا فلزات کمیاب را شامل می شود.

 

 جدال منافع کشورهای خارجی


تهيه شده توسط محمد رضا گلکوهی و نعمت الله طنین

افغانستان دارای منابع سرشار و سرپوشیده است که کشورهای مختلفی تاکنون برای سود بردن از استخراج به آن چشم دوخته اند.

 

به گفته الکس دیماس؛ سخنگوی اداره سروی جیولوژیکی امریکا( یواس‌جی‌اس)، سروی که به کمک تکنالوژی عصری صورت گرفته، 24 منطقه را در افغانستان تشخیص داده که در آن ذخایر سرشار طلا، نقره، آهن و فلزات نادر و کمیاب موجود‌اند.

در افغانستان ذخایر بزرگ طلا هم کشف شده‌اند. بر اساس سروی مرکز جیولوژی امریکا، در ولایت هلمند ذخایر حدود یک ملیون تن فلزات نادر و قیمتی موجوداند که با این وجود ولایت هلمند، ششمین ذخایر فلزات نادر در جهان را دارا می‌باشد.

به نوشته "انترنشنل پالیسی دایجست"، همین منابع سرشار طبیعی بود که کشورهای بزرگ چون هند و چین را به افغانستان مایل و علاقمند ساخت. هندوستان معدن حاجی‌گک را به اجاره گرفته و کشور چین اجاره معدن مس عینک را دارد. چین مس عینک را برای 30سال اجاره گرفته است، و از ناحیه استخراج آن سالانه به افغانستان 300 ملیون دالر می‌دهد.

چین 95 درصد فلزات نادر جهان را تهیه می‌کند و منابع افغانستان بخش عمده مواد معدنی این کشور را تشکیل خواهد داد. فلزات نادر برای بهبود کیفت مواد سوخت طیاره‌های جت، تلیفون‌های عصری، تولید ادویه مرض سرطان، و دیگر موارد به کار می‌روند.

ادراه "ایی‌آی‌تی‌آی" در یازدهم اسد در نشست مشترک خبری با وزارت‌خانه‌های مالیه، اقتصاد و معادن در کابل گزارش مقایسوی این اداره را به نشر رساند.

 

در گزارش آمده که عواید معادن در سال‏های 1388 و1387 تفاوت را نشان می‌دهد که به باور اداره صنایع و استخراجی معادن این موضوع سوال برانگیز است.

بشیرخان رییس این اداره می‌گوید:"عواید سال 1387 به مبلغ 9.519.527.990 افغانی بوده است درحالی درسال 1388 این مقدار مبلغ 4.534.427.017 افغانی بوده است که 6.810.593 افغانی کاهش را نشان می‌دهد."

این مسایل باعث گردیده تا هرکشوری به نحوی بکوشد در امتیازگیری از طریق دست‏برد به قانون سعی خویش را بنماید.

حمایت‌کنندگان عمده بین‏المللی افغانستان همانند امریکا، جرمنی و جاپان متیقن بودند که قانون استخراج معادن به زودی مرعی الاجرا خواهد شد. روی این ملحوظ آنان یک تعهد مساعدت ۱۶ملیارد دالری را در ماه‏های گذشته برای 4سال آینده متقبل شدند که حکومت افغانستان توقع داشت تا از آن در عرصه پروژه‌های معادن کسب عاید نماید.

نورانی؛ محقق و نظارت‏کننده استخراجی دیده‌بان شفافیت می‌گوید: "براساس تحقیقاتی که این اداره انجام داده، دست‏های پنهان کمپنی‏های بزرگ برای دست یافتن به منابع طبیعی افغانستان در رقابت‌اند که بهای آن را مردم افغانستان می‏پردازند."

 

سفارت امریکا در کابل در بیانیه‌ای که اول اگست به کلید ارسال داشته است، در باره مصوده قانون معادن کشور آورده است: "ما مصوده قانون معدن افغانستان را که بحث روی آن در نهادهای سیاسی افغانستان جریان دارد دنبال می کنیم."

در این بیانیه آمده است: "همانطور که دولت افغانستان روی این قانون بحث دارد، ما از اصولی که باعث تشویق سرمایه‌گذاری مورد نیاز گردد و همچنین مفاد انکشاف این منابع را نصیب مردم افغانستان بگرداند، حمایت می‌کنیم."

همچنین در ادامه این بیانیه نوشته شده است: "طوری‌که ما در چارچوب همکارهای دو جانبه کنفرانس توکیو و توافقنامه همکاری‌های استراتیژیک میان افغانستان و ایالات متحده امریکا ابراز نمودیم؛ به طور کامل از تلاش‌های دولت افغانستان برای مدیریت منابع طبیعی خود به نفع مردم افغانستان از طریق مکانیزم شفاف، پاسخگو و موثر که به اساس معیارهای قبول شده بین‌المللی باشد، حمایت می‌کنیم."

شفافیت؛ اولویت نخست قانون

با این حال وحید الله شهرانی؛ وزیر صنایع ومعادن می‌گوید: "اولین چیزی‏که دراین قانون آمده عبارت از تعهد افغانستان در قبال "ای‌آی‌تی‌آی" یا اداره صنایع استخراجی در قبال معادن ونفت وگاز افغانستان است که این خود تعهد افغانستان را درقبال شفافیت مستحکم می‏سازد."

 

به گفتهء وی "ساده‌سازی اخذ پروسه جواز، جذب سرمایه‏گذاری‏های خارجی به شکل شفاف‏تر، ایجاد سهولت‏هایی از قبیل تأمین ‌برق، آب و سایر موارد از اولویت‏های عمده در اصلاح این قانون خواهد بود."

او می‏گوید، چیزی دیگری که دراین قانون آورده شده این است که تمام کارمندان وزارت معادن به شمول وزیر زمانی که از سمت‌اش سبک‌دوش می‌شود تا دوسال نمی‌تواند مستقیم یاغیرمستقیم در کارهای این وزارت دخالت نماید.

شهرانی اظهار امیدواری می‌کند که تا سال 2014 معادن افغانستان 45 تا 50 درصد عواید کشور را تمویل کند.

با این حال، کارشناسان تعدیل قانون معادن را به شکلی که بتواند حافظ منافع کشور باشد، نیازمند نظارت بیش‏تر می‏دانند.

محمدسرور عثمانی، عضو کمسیون امور عدلی و قضایی، اصلاحات اداری و مبارزه با فساد اداری ولسی‌جرگه می‌گوید: "چون منابع و معادن افغانستان یک دارایی ملی است، لذا قرارداد‌ها باید تصویب شورا را با خود داشته باشد و پارلمان باید در برخی قرارداد‌های کوچک، نظارت داشته باشد."

اینکه قانون معادن آن‌گونه که ادعا می‏شود، تدوین و تأیید خواهد شد، گذشت زمان به آن پاسخ خواهد داد.

منبع: شفقنا افغانستان

 

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی