close
تبلیغات در اینترنت
اعلامیه شماره (19) شورای عالی مردمی(در پیوند با امضای تفاهمنامه شرکت برشنا و بانک انکشاف آسیایی)
آخرین مطالب

تماس با ما

تماس با ما

اعلامیه شماره (19) شورای عالی مردمی(در پیوند با امضای تفاهمنامه شرکت برشنا و بانک انکشاف آسیایی)

اعلامیه شماره (19) شورای عالی مردمی(در پیوند با امضای تفاهمنامه شرکت برشنا و بانک انکشاف آسیایی)

 

تفاهمنامه تمدید لین برق 220 کیلو ولت از منطقه دوشی تا بامیان، روز یک شنبه 30 جوزای 1395، در ارگ ریاست جمهوری به امضا رسید.

 

به نام خداوند توانا و دادگر

هموطنان عزیز و عدالت طلب!

حکومت به اصطلاح وحدت ملی؛ در سلسله خیانت هایش، تفاهم نامه اى را تحت عنوان تمویل لین 220 کیلوولت از طریق دوشی به بامیان، در ارگ ریاست جمهوری به امضا رساند. واضح است که حکومت نفاق ملی قصد ارائه خدمات رفاهی به مردم مناطق مرکزی را نداشته و این نمایش، تحت فشار روز افزون جنبش روشنایی و به منظور تخدیر افکار عمومی طراحی و اجرا شده است. از جانب دیگر اطلاع دارید که در این اواخر، کوچی های مسلح، با اشاره ارگ، بار دیگر در منطقه کجاب و دایمرداد هجوم برده و جنایت¬های زیادی را مرتکب شدند. از جمله دوتن از بهترین فرزندان این مردم را در منطقه کجاب به شهادت رسانده و مزارع و دارایی مردم را مورد تجاوز و تاراج قرار دادند. بنابراین، شورای عالی مردمی، در رابطه با این دو موضوع، موارد ذیل را اعلام می نماید:

۱- مردم آزاده افغانستان، به هیچ صورت بر خیانت های حکومت نفاق ملی، در مورد تغییر ماسترپلان برق صحه نمی¬گذارد و حاضر نیست که لین 220 کیلوولت را به عوض لین 500 کیلوولت بپذیرد. همانگونه که اشاره شد، شورای عالی مردمی، خودداری حکومت از اجرای ماسترپلان و کشیدن لین 500 کیلوولت از مسیر اصلی اش، یعنی بامیان- میدان وردک و جایگزین کردن لین 220 کیلوولت به عوض آن را، یک خیانت تاریخی به توسعه و انکشاف اقتصادی و بی نیازی به برق وارداتی میداند. به همین ترتیب از نظر انسانی و اجتماعی نیز این اقدام حکومت نفاق ملی را در جهت تعمیق شکاف¬های اجتماعی و نفاق ملی ارزیابی می کند.

۲- آنچه که دیروز در ارگ ریاست جمهوری نمایش داده شد، در واقع، یک تفاهم¬نامه بود؛ اما جارچیان حکومت به دروغ آن¬را قرارداد جار زدند. این نوع تفاهمنامه ها از لحاظ حقوقی هیچ ضمانت اجرا ندارند. در این تفاهمنامه، صرفاً تمویل پروژه به صورت کلی و مبهم وعده داده شده است؛ بدون اینکه مبلغ قابل پرداخت، مشخص و تعهد شده باشد. از این جهت این نمایش، بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و در آستانه کنفرانس ورسا و قبل از تظاهرات بزرگ دادخواهانه و نامحدود کابل برنامه ریزی شده است تا در صفوف فشرده جنبش روشنایی نفاق و سستی ایجاد نمایند. شورای عالی مردمی اطمینان میدهد که اینها کور خوانده اند. این نمایشها، نه تنها جنبش روشنایی را از هدف مقدسش دور نمی کند؛ بلکه بر دوام مبارزاتش مصمم تر و استوارتر نیز می سازد. تأکید می کنیم که جنبش روشنایی در قبال این همه خیانت و بی عدالتی هرگز از پای نخواهد نشست و اعتراضات مدنی اش را تا زمان رسیدن به خواست اساسی اش که همانا تطبیق ماسترپلان برق و عبور لین 500 کیلوولت از مسیر بامیان ـ میدان وردک است، در داخل و خارج کشور ادامه خواهد داد.

۳- حکومت نفاق ملی، تحت فشارهای مضاعف جنبش روشنایی دچار دروغ پراکنی و تناقض¬گویی شده است. هیچ حکومتی در دنیای امروز جرأت نمی کند که با این بی شرمی با مردمش از در دروغ و فریب وارد شود. استدلال حکومت نفاق ملی در رابطه با انتخاب مسیر سالنگ این بود که دولت افغانستان پول ندارد و تمویل کنندگان نیز حاضر به دادن پول نیستند. ادعای دیگر حکومت نفاق ملی این بود که اگر مسیر بامیان انتخاب شود، برای کارهای مقدماتی حداقل ۱۸ ماه وقت نیاز است. اما پرسش اساسی این است که از نظر اصول تدارکاتی و زمان مورد نیاز، بین لین 220 کیلوولت و 500 کیلوولت چه تفاوتی وجود دارد؟ اگر لین 220 کیلوولت می تواند یک شبه کارش آغاز شود؛ کار لین 500 کیلوولت که جزء ماسترپلان برق افغانستان است و حداقل چهارسال از مسیر بامیان مطالعه شده است چرا آغاز شده نتواند؟ پرسش دیگر این است که اگر برای لین 220 کیلوولت، بانک انکشاف آسیایی حاضر است در حدود صد میلیون دالر پول پرداخت کند، برای لین 500 کیلوولت که مؤثریت و کارآیی بیشتر دارد و به نفع توسعه و خودکفایی کشور است به چه دلیل 25 میلیون دالر پرداخت نمی¬شود؟ واضح است که مغزهای متعصب سران حکومت مشکل سیاسی دارند.

۴- وعده دادن یک لین 220 کیلوولت که در صورت تحقق نیز نهایتاً بیست هزار خانه را در بامیان برق می¬دهد برای توسعه و صنعت و انکشاف اقتصادی کاربرد ندارد، خواست جنبش روشنایی نبود و نیست؛ و الا حکومت نفاق ملی، آن لین را در فیصله 11 ثور کابینه نیز وعده داده بود؛ فیصله¬ای که خود موجب شکل گیری جنبش روشنایی گردید و این همه جنجال به دنبال داشت.

۵- جنبش روشنایی یک جنبش ضد تبعیض است. این جنبش می خواهد به ستم و تبعیض سیستماتیک تاریخی نقطه پایان بگذارد. از این جهت، ایستادن در برابر هجوم کوچی های مسلح در هزاره جات، به عنوان بارزترین ستم تاریخی یکی از اهداف مهم و یکی از مسئولیت های اساسی جنبش روشنایی را تشکیل می¬دهد. شورای عالی مردمی به حکومت هشدار می دهد که به وظیفه اش که تأمین امنیت شهروندان و دفاع از جان و مال آنها است عمل کند و جلو هجوم کوچی های مسلح را بر هزاره جات گرفته و قاتلین شهدا را هرچه عاجل دستگیر و محاکمه علنی نماید.

 

۶- همان گونه که وعده کرده بودیم، ماه مبارک رمضان ماه آمادگی برای یک دادخواهی بزرگ است. بنابراین از مردم عدالت طلب کابل می خواهیم که آماده یک حرکت تاریخ¬ساز باشند. با ختم این ماه مبارک، یک تظاهرات میلیونی و نامحدود انجام خواهد شد.

و من الله توفیق

 

شورای عالی مردمی کابل – 31 جوزای1395

 

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی