close
تبلیغات در اینترنت
تفاهمنامه تمدید لین برق 220 کیلو ولت از منطقه دوشی تا بامیان، + متن پیام محقق در پیوند به این تفاهمنام
آخرین مطالب

تماس با ما

تماس با ما

تفاهمنامه تمدید لین برق 220 کیلو ولت از منطقه دوشی تا بامیان، + متن پیام محقق در پیوند به این تفاهمنام

تفاهمنامه تمدید لین برق 220 کیلو ولت از منطقه دوشی تا بامیان، + متن پیام محقق در پیوند به این تفاهمنام

 

این تفاهمنامه با حضور محمد اشرف غنی رییس جمهور، استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه و شماری از اعضای کابینه امضأ گردید.

 

تفاهمنامه تمدید لین برق از دوشی تا بامیان، توسط قدرت الله دلاوری رییس شرکت برشنا و تامس پنیلا رییس بانک انکشاف آسیایی به امضا رسید.

در محفل که بدین مناسبت در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود، علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب اظهار داشت که برای تمدید این لین برق، یک خط 220 کیلو ولت دبل سرکت (Double Circuit) در نظرگرفته شده است و قرار است این خط در حدود 300 میگاوات برق را به مرکز بامیان انتقال دهد.

به گفته آقای عثمانی، مقدار این برق به اندازه است که نه تنها منازل رهایشی را روشن خواهد کرد بلکه کارخانه های متوسط وکوچک نیز می توانند از این برق به اندازه کافی استفاده کنند.

آقای عثمانی همچنین گفت که برای توزیع برق یک سب استیشن ۳۲ میگاولت امپیر و یک شبکه توزیع ۲۰ کیلو ولت در نظر گرفته شده که می تواند حدود بیست هزار فامیل را در مرحله اول زیر پوشش قرار دهد.

همچنین تامس پنیلا رئیس بانک انکشاف آسیایی نیز تصریح کرد که با اعمار این زیربنا باشندگان مناطقی که تاکنون به انرژی برق دسترسی نداشته اند، از روشنایی برق مستفید می شوند.

به گفته وی، با تطبیق این پروژه فعالیت های تجاری و اقتصادی در بامیان رونق گرفته و زندگی مردم با سهولت های بیشتر به همراه خواهد شد.

قدرت الله دلاوری رئیس دافغانستان برشنا شرکت نیز در مورد این پروژه توضیح داده گفت که این پروژه به کمک مالی بانک انکشاف آسیایی تکمیل خواهد شد و ظرفیت دیزاین شده لین و سب استیشن آن ۳۰۰ میگاوات تثبیت شده که مساوی به ظرفیتی لین برقی است که در حال حاضر برق را از طریق سالنگ به کابل منتقل می کند.

 

متن پیام محمد محقق معاون ریاست اجراییه کشور در پیوند با امضاء توافق نامه تمدید لین 220 کیلوولت مناطق مرکزی و بامیان

بسم الله الرحمٰن الرحیم

فَاِنَّ مَع العَسْرِ یُسْرَاً ، اِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسراً

ملت عزیز وسر بلند کشور

مردم سختکوش وشهید پرور

درود وسلام خداوند بر شما

لازم میدانم نکاتی را پیرامون شرایط جدید کشور به عرض شما ملت خوب وقهرمان برسانم

شرایط دشوار امنیتی و اوضاع نا بسامان اقتصادی بالای توده های ملیونی کشور بار سنگینی را تحمیل نموده است اماهمه مشکلات با اراده آهنین مردم ، بازوان توانمند ملت و با توکل به خداوند متعال قابل حل است

راه افتادن پروژه های کلان ملی ومنطقه ای در عرصه حیات اقتصادی کشور مانند پروژه های تاپی ، چاه بهار ، بند سلما یا ( دوستی هند ، افغانستان ) ، کجکی وتوتاپ و پروژه های مهم در عرصه سرک و زیر بنای ترا نسپورت وغیره نشانه های از تحرک در عرصه های حیاتی کشور ونوید خوب برای همگان است .

قرار داد تمویل لین انتقالی برق 220 کیلو ولت به ظرفیت 300 مگاوات برای بامیان ومناطق مرکزی بین بانک انکشاف آسیایی وشرکت برشنا که امروز در کاخ ریاست جمهوری باحضور محترم رییس جمهور ، معاونین دوم ریاست جمهوری وریاست اجرائية ، و زرای ذی ربط وبرخی وکلای پارلمان منعقد شد ، که این پروژه از اول سرطان 1395 آغاز. وان شاء الله در قوس سال. 1398 به پایه اکما ل وبهره بر داری میرسد ، درعین حالی که گامی است برای تحرک اقتصادی مجموع کشور ، ونیز حرکت مهم وتاریخی است در جهت تحقق وعده های سران حکومت وحدت ملی در جهت شکستن حصر اقتصادی ، سیاسی و جغرافیایی مناطق مرکزی کشور وهمچنان قدم مهم است در جهت اجراء عدالت اجتماعی. و تحقق برابری حقوق شهر وندی در سطح کشور ،

که اینجانب این اقدام مهم را که برای اولین بار در سطح مناطق مرکزی آغاز میشود به تمام مردم افغانستان خصوصاًمردم مناطق مرکزی وبامیان باستان تبریک میگویم .

هزاره جات یا به تعبیر دیگرافغانستان مرکزی نه تنها در گذشته های دور در قهر طبیعت وحصر حکومتهای استبدادی بوده که در 14 سال گذشته نیز از کمکهای صدهاملیارد دالری جهان بهره مناسبی نداشته بطور مثال در عرصه برق فقط یک مگاوات برق آفتابی به بیست برابر قیمت برق کابل در بامیان ویک دیزل جنراتور نسیه را در دایکندی نصیب شده بوده وتا سال 2032 کدام پروگرام برای برق در مناطق مرکزی وجود نداشته واذهان عمومی مانند خانه های مردم در تاریکی نگهداشته شده بود .

اکنون که حکومت وحدت ملی مصمم به آوردن عدالت. اجتماعی وتوجه به حقوق مساوی میان تمام اقوام باهم برادر کشور است و فصل باز سازی های بزرگ فرا رسیده ، امید میرود که تحول عظیم در اجراء پروژه های ملی در سراسر کشور بمیان بیاید ودر عین حال جهش محسوس وسر نوشت سازی باشد در جهت رفتن هزارجات بسوی انکشاف متوازن اقتصادی. وزندگی بهتر از گذشته

- پروژه های مهم برق 220 کیلوولت دوشی بامیان به ظرفیت 300 مگاوات برق به ارزش حدود. 130 ملیون دالر

- پروژه دهلیز شمال جنوب ، سرک مزار شریف ، دره صوف بامیان به ارزش حدود 250 ملیون دالر

- پروژه سرک دوشی بامیان. به ارزش حدود 170 ملیون دالر

- پروژه سرک گردن دیوال

- پروژه سرک هرات به بمناطق مر کزی

- ده ها پروژه خورد وکلان دیگر اجزاء بسته بزرگ باز سازی مناطق مرکزی است که فکر میکنم میتوان آن را از مصادیق انکشاف متوازن یاد کرد

- ونیز در سراسر کشور آغاز احداث 26 بند آب گردان دو منظوره. برای انرژی و آبیاری وپروژهای مهم برق وسرکها ودر عرصه های زراعت وساختمانی ، حرکت در زمینه های دیگر اقتصادی نویدهایی است برای بهبود زندگی مردم .

- نوید قرانی است که با هر دشواری سهولتی است که الیس الصبح بقریب

- صبح رفاه اقتصادی ، امنیت وثبات نزدیک است

والسلام علی من اتبع الهدی

حاجی محمد محقق

30 جوزای 1395

 

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی