close
تبلیغات در اینترنت
معاون رئیس و تلاش برای تحریف صورت مساله
آخرین مطالب

تماس با ما

تماس با ما

لطیف فیاض : اهانت "چوکی دار" های حکومتی بی پاسخ نمی ماند

لطیف فیاض : اهانت

 

نخبگان ما برای دفاع از حق و اراده مردم به صحنه آمده اند.

 

یادداشتی مستدل از جناب لطیف فیاض:

معاون رئیس و تلاش برای تحریف صورت مساله

استاد سرور دانش در واکنش به اعتراضات اخیر جنبش روشنای بیانیه منتشر کرده که به اهمیت ثبات و امنیت تأکید کرده، عوامل که منجر به ثبات میگردد را برشمرده است وبه اقدامات جنبش روشنای به عنوان عوامل تضعیف کننده ثبات و امنیت اشاره نموده است. بیانیه معاون رئیس جمهور در ظاهر خیرخواهانه به نظر میرسد و برخواسته از دوراندیشی او نسبت به ثبات و امنیت در کشور است، اما واقعیت امر این است که معاون رئیس جمهور در این بیانیه تلاش نموده است تا صورت مسئله را تحریف کند و از طریق خلق مغالطه از عدم تعهد حکومت وحدت ملی به عدالت اجتماعی، انکشاف متوازن، مشار کت عادلانه همه گروه ها در ساختار قدرت ملی و استفاده برابر از منابع و امکانات ملی، چشم پوشی نماید. موارد زیر استدلال من برای صحت این مدعا است:

یکم، ثبات و امنیت در افغانستان همانگونه که معاون رئیس جمهور تأکید کرده است نقش حیاتی در انکشاف و توسعه کشور دارد و معلول عوامل خارجی و داخلی است، اما در بیانیه رئیس جمهور به مهمترین عامل ثبات و امنیت در جامعه متکثر که گروه های مختلف قومی و هویتی زندگی میکنند اشاره نه شده است.توزیع عادلانه منابع ملی در جوامع چند قومی یکی از عوامل کلیدی و شرط لازم ثبات و امنیت است، بدون توزیع منابع عادلانه ملی( قدرت سیاسی، ثروت ملی، پرستیج اجتماعی، هویت قومی) ثبات و امنیت پایدار در کشور یک روئیایی سیاسی بیش نخواهد بود. آمارها و داده ها اما نشان میدهد که در افغانستان منابع و امکانات ملی به هیچ عنوان به صورت عادلانه تقسیم نه گردیده است و دولت وحدت ملی با گذشت هر روز منابع ملی را در انحصار یک گروه خاص قومی قرار میدهد و گروه های دیگر به صورت سیستماتیک و سازمان یافته از منابع ملی محروم میگردند. تغییر مسیر پروژه توتاپ بر خلاق ماستر پلان برق کشور از بامیان به سالنگ یکی از بارز ترین شاهد بر محرومیت سازی سیستماتیک قومی است. به همین دلیل است که حکومت وحدت ملی آینه ای تمام نمای همه گروه های قومی و هویتی در افغانستان به حساب نمی آید و اعتراضات مردم بیشتر متمرکز بر همین اقدامات انحصارگرایانه و غیر عادلانه حکومت است.

دوم، عوامل ثبات و امنیت که در بیانیه معاون رئیس جمهور تذکر یافته است اکثراً مخاطب آن حکومت وحدت ملی است، یعنی اساساً حکومت ملزم به ایجاد حمایت بین المللی، غیر سیاسی سازی نهادهای امنیتی و دفاعی و ایجاد اجماع ملی است نه جنبش روشنایی یا مردم افغانستان. آیامعاون رئیس جمهور یخن رئیس جمهور و رئیس اجرائیه را گرفته است که چرا سکتور امنیتی سیاسی شده و چرا یک هزاره با استعداد و ظرفیت نمی تواند وزیر داخله، دفاع، یا رئیس امنیت ملی کشویر شود؟ معاون رئیس جمهور با برشمردن این عوامل اما به صورت مغالطه آمیز در نتیجه گیری براساس میل سیاسی خود به تقبیح جنبش روشنایی پرداخته است و آنها را در این زمینه مقصر شمرده است که تحریف صورت مسئله ای بیش نیست. اساساً خواست جنبش روشنایی با عوامل که آقای دانش ذکر کرده است همسو است.

سوم، پرهیز از افراط نیز همانگونه که متوجه جنبش روشنایی است وظیفه اساسی دولت است. آیا حکومت وحدت ملی واقعاً به این مهم اهتمام ورزیده است. آیا تمرکز بیش از حد قدرت و صلاحیت های دولتی، انحصار قومی قدرت سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی بدون رعایت مشارکت عادلانه همه گروه های قومی اقدامات افراط گرایانه نیست؟

چهارم، آیا معاون رئیس جمهور هنوز به این نتیجه نرسیده است که سکوت او در برابر انحصار قدرت و تبعیض آشکار علیه دیگر گروه های قومی تفریط نیست؟ آیا این تفریط همانگونه که خود او اقرار کرده است، برای جامعه هزاره و شخص او ویرانگر نخواهد بود؟ آیا با این رویکرد نسبت به سیاست و بازی های سیاسی، او هر روز منزوی تر نخواهد شد?

پنجم، حمایت مردم از دولت مستلزم جلب رضایت آنها است. آیا حکومتی که شهروندان خود را بر معیار های قومی و نژادی درجه بندی میکند و انسان هزاره بدلیل تعلقات قومی و نژادی نه در رأس سکتور امنیتی قرار گرفته میتواند، نه در سکتور اقتصادی، نه مستحق عبور پروژه های عام المنفعه استراتژیک از قبیل سرک و برق می باشد، چگونه باید از این حکومت رضایت داشته باشد!

https://www.facebook.com/HazaraPeopleInternationalNetwok

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی