close
تبلیغات در اینترنت
در کجای قانون اساسی آمده است که نظام افغانستان رییس اجراییه دارد و ریی
آخرین مطالب

تماس با ما

تماس با ما

داود ناجي : ای کاش آقای دانش "سرور" و "استاد" ما می ماندی

داود ناجي : ای کاش آقای دانش

 

متن بیانیه استاد دانش لازم به توضیح نیست. همه آنرا زودتر از من خوانده اند. منم خواندم و بعد از خواندنش سوالاتی در ذهنم خلق شد که حالا از جناب استاد دانش می پرسم. سوال اول:

 

در بیانه دانش آمده است:"... اهانت و دشنام نثار می کنند و حکومت مشروع و منتخب مردم را حکومت نفاق ملی و وحشت ملی خطاب می کنند."

آقای دانش شما یکی از اعضای کمیته تسوید قانون اساسی هستید، آیا در این قانون چیزی به نام ریاست اجراییه وجود دارد؟ اگر هست در کجا است در فصل دولت؟ در فصل حکومت؟ در کجای قانون اساسی آمده است که نظام افغانستان رییس اجراییه دارد و رییس اجراییه دو معاون دارد؟

دوم: در کجای قانون اساسی آمده است که حکومت از هردو تیم رقیب در انتخابات با تقسیم 50 50 تشکیل می شود؟

در کجای قانون آمده است که رییس کمیسیون انتخابات نتیجه شمارش آرا را بدون اعداد و ارقام اعلام می کند؟ و به هردو رقیب انتخاباتی همزمان تبریک می گوید؟

در کجای قانون آماده که رییس کمیسیون انتخابات یک سال و شش ماه بعد از تشکیل حکومت اعداد و ارقام نتایج آرا را اعلام می کند؟ تو از قانون گپ می زنی؟

آقای دانش به آدرس جنبش روشنایی نوشته است که عده ی مردم را برای رویارویی و براندازی حکومت تشویق می کنند. آقای دانش مردم را پاکدل و احساساتی خوانده است.

جناب آقای دانش اگر به پاکدلی مردم باور داری، یک روز تو همین مردم پاکدل را در مصلی دعوت کن و حقایق را توضیح بده تا آگاه شوند. چطور؟ جرآت داری با مردم پاکدل روبرو شوی؟ اگر آره داگز دا میدان... اگر نه پس چرا مطالبات این مردم پاکدل را قبول نداری و برای برآورده شدنش تلاش نمی کنی. و اما جوانان احساساتی. آقای دانش اولا با این احساساتی گفتنت، این حوانان را بصورت غیر مستقیم بی عقل و بی خرد گفته ای. حتی اگر نگفته باشی چطور است که احساسات این جوانان برای کمپاین اشرف غنی خوب است اما برای مطالبه حقوق شان تحمل نمی شود؟

سرور دانش خطاب به کسانی که در سراسر جهان از جنبش روشنایی حمایت کردند گفته آنها در پایتخت های اروپایی چکر می زنند.

جناب دانش! زندگی در پایتخت های اروپایی برای کسانی که از کشور خود آواره شده اند، خیلی ساده و آسان نیست. آنجا باید سخت کار کرد مالیات داد و با شهروندان بومی در عرصه کاریابی رقابت کرد. شما فکر می کنید همه معاون رییس جمهورند که برای چکر و چک آپ به آلمان بروند؟ شماری از کسانی که در وارسا به بی عدالتی اعتراض کردند، همانهایی بودند که در سفرت به آلمان با آنکه از کارنامه گذشته ات دلخور بودند، از تو پذیرایی کردند تا احساس حقارت نکنی تا آنجا هم مثل کابینه احساس مسافر بودن به شما دست ندهد. آیا همین است پاسخ محبت و ارج گذاری وطندارانت؟ شما که این قدر نگران اخلاق و ادب مردم هستید چرا وقتی رییس جمهور منتخب ات!؟ میلیونها افغان مهاجر را قاب شوی خطاب کرد، اخلاق شناسی شما کرخت بود؟ چرا وقتی یکی از رجال برجسته سیاسی وقتی هزاران معترض را کوچه بازاری خواند، قانون و اخلاق یاد شما رفته بود تا تذکر دهید.

آقای دانش گفته است: کسانی که مزاری را ندیده اند امروز خود را وارث اندیشه های او می دانند و کسانی را یک عمر در کنار مزاری بودند را خاین می خوانند. در پاسخ به این بند از اعلامیه آقای دانش از افصح التکلمین سعدی کمک می گیرم:

پسر نوح با بدان بنشست

خاندان نبوت ش گم شد

سگ اصحاب کهف روزی چند

پی نیکان گرفت و مردم شد

آقای دانش شعار هایجنبش_روشنایی را میان تهی خوانده، و حرکتهای جنبش را غیر منطقی و غیر عقلانی خوانده است.

آقای دانش، جنبش روشنایی، یکبار در 27 ثور تظاهرات میلیونی کرده که حتی آشغالهای روی سرک را هم جمع کرده، سه بار گردهمایی بزرگ برگزار کرده، در ماه رمضان در شبهای روشنایی با مردم مشورت کرده، در لندن از ریس جمهور سوال پرسیده در وارسا تظاهرات کرده. در کانبرا، کانادا، همه کشورهای اروپایی و اکثر ولایات کشور تظاهرات کرده، کدام یک از این حرکتها غیر منطقی و غیر عقلانی است؟

شعار جنبش روشنایی مبارزه با تبعیض سیستماتیک است. همان تبعیضی که ترا در کابینه مسافر کرده، تبعیضی که ترا از لیست هیات افغانی در وارسا خط زده، تبعیضی که با وجود صراحت قانون، سرپرستی ریاست جمهوری را از تو و جنرال دوستم دریغ کرده. همان تبعیضی که برق کافی برای توسعه را از مناطق مرکزی دریغ کرده همان تبعیضی که حاضر است برای روشن کردن چراغ خانه 20 هزار بامیانی 120 میلیون دالر بدهد ولی برای لین 500 کیلو ولت از مسیر بامیان حاضر نیست 35 میلیون دالر بدهد. ایا مبارزه با چنین تبعیضی میان تهی است؟

آقای دانش بیش ازین چه بگویم که تو خود از ما فی الضمیر این حکومت و رییس جمهور آگاهی به قانون دانایی به مسوولیت و رسالت و قیامت مومنی. گذر زمان را می دانی و روزی خود نامه اعمال خویش می خوانی. در اخر فقط قصه کوتاهی کنم که اگر این متن را خوانده باشی رفع کسالت شود. هرچه نباشه تو معاون رییس جمهوری لامصب. قصه اما این است:

دوستی داشتم که اسمش قربان بود و بقول معروف "دانش تخلص می کرد." بچه ها اما از سر شوخی و شیطنت همیشه نام و تخلص او را باهم ادا می کردند:"قربان دانش" یعنی صدقه دهنش. عاجز بود و به هیچ یک از این شیطنت های بچه ها جواب نمی داد. رفت شیخ متدینی شد. حالا در قریه ی معلم است. مزد خود می گیرد و کار خود می کند و کاری به کار سیاست ندارد. یک ملای به تمام معنی است. خوش است و مردم هم دوستش دارند.

قربان دانش به نظرم راهش را درست رفت. خدا یار جانش هرکجا هست خدایا به سلامت دارش.

اینجا اما قصه بر سر قربان دانش نه، بلکه بر سر سرور دانش است. کسی که راهش را درست نرفت. دانش، در قانون دانی استاد مسلم است او آدم با سواد، پرکار، با حوصله و دقیق است. از او آثار گرانبهای زیادی موجود است او حتی در حال حاضر که معاون رییس جمهور هم هست درس دادن را دوست می دارد و به موقع سر صنف خود حاضر است.

اما از بخت بد خودش و افغانستان، پای این دانشمند فاضل به عرصه سیاست کشیده شد. او برکرسی های وزارت نشست و بالاخره به معاونت رییس جمهوری رسید. اما مردمش از او خوش نیست نمی دانم حال خود او چون است؟ اگر بیانیه آخرش را ملاک قضاوت قرار دهیم، " روزگار مناسبی ندره". چون این دانشمند آرام و ساکت و بی غرض انگار فرمان داده شده است پای متنی را امضا کند که خودش بهتر از هرکسی می داند، ناروا است. نا حق است. بهتان است.

قانون پوه دانش، خوبتر از هرکسی می داند که اعتراض مدنی، حق شهروندی تسجیل شده در قانون است. او می داند که در بیستم عقرب خونی اگر ریخت از گلوی دانشجو بود و تیری اگر زده شد از تفنگ محافظان ارگ بود.

دانش خوبتر از من می داند که گل هدیه کردن به سربازان در روز 27 ثور و آشغال جاده را بعد از تظاهرات جمع کردن، نه نفرت پراکنی قومی است نه آشوب ضد نظام است و نه کار خلاف قانون. اما در متنی که در صفحه او منتشر شده، همه اینها سرچپه بیان شده و جناب قانپوه می داند که سند بهتان و اتهام علیه شهروندان اگاه و با شعور کشورش را امضا کرده است.

ایکاش استاد ما نیز راهش را درست می رفت. درس میداد و

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی