close
تبلیغات در اینترنت
دولت وحدت ملی افغانستان بر کمتر از ۶۰ درصد کشور کنترل دارد
آخرین مطالب

تماس با ما

تماس با ما

جان ساپکو، مفتش ویژه ایالات متحده امریکا گفت: دولت افغانستان فقط بر ۵۷ درصد قلمروش کنترل دارد

جان ساپکو، مفتش ویژه ایالات متحده امریکا گفت: دولت افغانستان فقط بر ۵۷ درصد قلمروش کنترل دارد

 

مفتش امریکا برای بازسازی افغانستان در نخستین گزارش خود به حکومت ترامپ تصویر تاریکی از پیشرفت افغانستان ارائه داده است. او گفته که حکومت کنترول اندکی بیشتر از نصف کشور را در دست دارد و شمار نیروهای امنیتی رو به کاهش است.

 

به نقل از دویچه وله؛ اداره ایالات متحده امریکا برای نظارت بر بازسازی افغانستان (سیگار) در این گزارش گفته است که تنها نقطه روشن کاهش در فساد در تامینات مواد و خدمات است. اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان از سال ۲۰۱۴ به این سو یک کمپاین سراسری مبارزه با فساد را آغاز کرده است.

جان ساپکو، مفتش ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان در این گزارش ۲۶۹ صفحه‌ای که روز چهارشنبه نشر شد، گفته است که این فرصت خوبی برای حکومت جدید است تا راجع به ۱۱۷ میلیارد دالری که واشنگتن بعد از سال ۲۰۰۲ در افغانستان سرمایه گذاری کرده است، تامل کند.

ساپکو در این گزارش گفته است که بعد از گذشت ۱۵ سال و مصرف میلیاردها دالر، «بازسازی افغانستان هنوز ضعیف و ناقص است.»

او افزوده است: «نیروهای امنیتی افغانستان برای جلوگیری از پیشرفت شورشیان، نیازمند ادامه حمایت کمک‌دهندگان و علاوه بر آن، نظارت و کمک محدود تاکتیکی اردوی ایالات متحده امریکا اند.»

 

در گزارش ساپکو آمده است که براساس برآوردهای اردوی ایالات متحده، از تاریخ ۱۵ نوامبر سال گذشته تنها ۵۷،۲ درصد ۴۰۷ ولسوالی افغانستان زیر کنترول یا نفوذ دولت بوده اند. این گزارش کاهش کنترول حکومت بر قلمرو را نشان می‌دهد که قبلاَ ۶۳،۴ درصد آن را زیر کنترول خود داشت.

اما دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان این آمار را رد کرد و به فرانس پرس گفت: «حکومت افغانستان کنترول همه ۳۴ ولایت را در دست دارد.» وزیری گفت که تنها هشت ولسوالی زیر کنترول طالبان قرار دارند.

گزارش سیگار می‌رساند که از اول جنوری تا دوازدهم نوامبر سال گذشته ۶۷۸۵ سرباز و پولیس افغان کشته و ۱۱۷۷۷ تن دیگر زخمی شده اند که افزایش ۳۵ درصدی تلفات نیروهای دولتی در مقایسه با سال ۲۰۱۵ را نشان می‌دهد.

علاوه بر این، گزارش سیگار می‌رساند که تولید مواد مخدر در افغانستان توسعه یافته است. براساس این گزارش، تولید تریاک در سال ۲۰۱۶ نسبت به میزان ۲۰۱۵ میلادی ۴۳ درصد افزایش یافته است. در گزارش تخمین شده است که دهقانان افغان در سال گذشته میلادی ۴۸۰۰ تن تریاک تولید کرده اند که از آن هیروئین ساخته می‌شود.

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

دولت افغانستان بر کمتر از ۶۰ درصد کشور کنترل دارد
یک آژانس نظارتی در آمریکا امروز (چهارشنبه13 جد1395) و پس از بیرون رانده شدن نیروهای امنیتی افغان در سال گذشته میلادی از بسیاری از مناطق این کشور گزارش داد، دولت کابل کمتر از ۶۰ درصد از کشور را تحت کنترل خود دارد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ سربازان و پلیس افغان با کمک هزاران تن از مشاوران نظامی خارجی در حال مقابله با شبه نظامیان طالبان و سایر گروه‌ها نظیر داعش هستند.
براساس تخمین‌های ارتش آمریکا که توسط اداره نظارت بر مخارج آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) منتشر شده، تا نوامبر ۲۰۱۶، دولت کابل تنها مدعی کنترل یا تاثیرگذاری بر ۵۷ درصد از ۴۰۷ قلمرو و منطقه افغانستان بود. برهمین اساس، کنترل دولت کابل بر مناطق افغانستان ۱۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۵ کاهش داشته است.
در این گزارش که به کنگره آمریکا ارائه شده، آمده است: تحلیل‌های سیگار از داده‌های اخیر ارائه شده توسط نیروهای آمریکایی در افغانستان نشان می‌دهد که اوضاع امنیتی در این کشور در سه ماه اخیر بهتر نشده است. تعداد نیروهای امنیتی افغانستان روبه کاهش است در حالیکه تلفات نیروها و همچنین مناطقی که تحت کنترل یا تاثیر شبه نظامیان است، روبه افزایش هستند. بیش از ۱۰ درصد از این مناطق تحت کنترل شبه نظامیان است در حالیکه ۳۳ درصد دیگر از این مناطق جزو مناطق مورد مناقشه هستند.
از مناقشه آمیزترین ولایت افغانستان یکی اورازگان است که پنج ناحیه از شش ناحیه‌اش تحت کنترل یا تاثیر شبه نظامیان است و دیگری هلمند است که هشت ناحیه از ۱۴ ناحیه آن تحت کنترل یا تاثیر شبه نظامیان قرار دارد.
مقام‌های ارتش آمریکا می‌گویند اکثر مناطقی که کنترلشان به دست نیروهای شبه نظامی است به دلیل تغییر در استراتژی است چون نیروهای افغان بسیاری از ایست‌های بازرسی و پایگاه‌ها را برای تمرکز بیشتر بر نواحی و مناطقی که تهدید بیشتری علیه‌شان وجود دارد، ترک می‌کنند.
براساس تخمین‌های ارتش آمریکا، تعداد افغان‌هایی که در مناطق تحت کنترل یا تاثیر شبه نظامیان زندگی می‌کنند در ماه‌های اخیر اندکی کاهش یافته و به حدود ۵ / ۲ میلیون تن رسیده است.
اما قریب به یک سوم از کشور یا ۲ / ۹ میلیون تن هنوز در مناطق تحت رقابت زندگی می‌کنند که برهمین اساس به گفته سازمان ملل بیشترین نرخ تلفات غیرنظامیان در این مناطق گزارش شده است.
به گزارش سیگار، نیروهای امنیتی افغان نیز تلفات سنگینی را متحمل شدند به طوریکه در ۱۰ ماهه نخست سال گذشته میلادی، ۶۷۸۵ سرباز و پلیس کشته و ۱۱ هزار و ۷۷۷ تن دیگر نیز مجروح شدند.
آمار تلفات به ندرت توسط دولت افغانستان منتشر می‌شود در حالیکه اختلافات در تایید و پیگیری تعداد سربازان باعث می‌شود تا آمارها دقیق نباشند.
سیگار همچنین گزارش داده که برخی پیشرفت‌ها در مقابله با فساد که ارتش و نهادهای سیاسی در افغانستان را درگیر خودش کرده، به دست آمده است.

--------------
شفقنا افغانستان-رئيس جمهور آمريکا به همراه معاون و همسرش با حضور در مراسم دعاي کليساي واشنگتن، به تلاوت آياتي از قرآن کريم گوش کرد.
اين مراسم که روز پس از تحليف انجام شد، از رسوم متداول رؤساي جمهوري آمريکا پس از اداي سوگند به شمار مي آيد.
در اين مراسم دعا، که در کليساي جامع واشنگتن برگزار شد، علاوه بر دونالد ترامپ و معاونش مايک پنس و همسرانشان، نمايندگاني از اديان مختلف شرکت کردند.
در بين افراد حاضر در اين مراسم ، دکتر آلوِدا کينگ، نوه مارتين لوترکينگ هم ديده مي‌شد.
«محمد ماجد» امام جماعت يکي از بزرگترين مساجد آمريکا در اين مراسم آياتي از قرآن کريم را تلاوت کرد.
وي آياتي از سوره‌هاي حجرات و روم را ابتدا به زبان عربي و سپس به زبان انگليسي خواند.
محمد ماجد به هنگام قرائت از آيات سوره حجرات به اين مساله اشاره کرد که خداوند در ابتدا آدم و حوا را بدون هيچ برتري و تعلقاتي خلق کرد.
سخنگوي اين روحاني مسلمان اعلام کرد: قرائت اين آيات، توسط مقامات تاييد شده بود.
در بيانيه اي که از سوي کميته برگزاري مراسم تحليف رئيس جمهوري آمريکا صادر شده، ادعا شده است که هدف از اين مراسم نشان دادن تعهد رئيس جمهوري آمريکا به نمايندگي تمامي مردمان اين کشور است.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی