close
تبلیغات در اینترنت
سیستم بایومتریک به حمایت مالی برنامه انکشاف بین‌المللی ایالات متحد امر
آخرین مطالب

تماس با ما

تماس با ما

چرا داوطلبان کنکور بدون انگشت نگاری نمی توانند وارد جلسه امتحان شوند؟

چرا داوطلبان کنکور بدون انگشت نگاری نمی توانند وارد جلسه امتحان شوند؟

 

وزارت تحصیلات عالی با افتتاح تطبیق سیستم بایومتریک یا انگشت‌نگاری، اعلام کرد که داوطلبان کانکور دولتی، پس از تشخیص هویت به امتحان راه می‌یابند و در غیر این صورت، راه‌یافتن به امتحان کانکور امکان‌پذیر نیست.

 

فریده مومند وزیر تحصیلات عالی دیروز در دانشگاه پولیتخنیک، در مراسم آغاز تطبیق سیستم بایومتریک، به داوطلبان کانکور گفت فارغان مکتب که داوطلبانه در امتحان کانکور شرکت می‌کنند، پیش از این که به صحنه‌ی امتحان بروند، بایومتریک می‌شوند و در جریان امتحان کانکور و پس از اعلام نتیجه، نیز این سیستم برای جلوگیری از افراد «عوضی یا جعلی» که به جای فرد دیگری امتحان داده‌اند، به کار برده می‌شود.

خانم مومند گفت: «داوطلب امتحان کانکور، قبل از این که به صحنه امتحان برود، معلوماتش بایومتریک می‌شود، وقتی که در صحنه امتحان می‌آید بار دیگر با فعال کردن سیستم، نشان داده می‌شود که این همان فردی در امتحان حضور یافته که قبلاً معلومات او درج شده بود و بعد از این که نتایج امتحان کانکور اعلام می‌شود، برای این که از ورود افراد عوضی [به دانشگاه‌ها]، جلوگیری کرده باشیم، این سیستم [برای تشخیص هویت] به کابرده می‌شود.»

در سیستم بایومتریک متقاضیان شرکت در آزمون کانکور، فرد به اثر انگشت، عکس‌برداری از قسمت شبکیه و عنبیه چشم و چهره‌نگاری، شناسایی می‌شود و از این سیستم برای جلوگیری از تقلب و اشتراک افراد جعلی در امتحان کانکور به کار برده خواهد شد. وزیر تحصیلات عالی می‌گوید که شفافیت در امتحان کانکور پس از این، بیشتر خواهد شد.

 مومند افزود: «البته با وجود یک سلسله مشکل‌هایی که در روند کانکور وجود داشت، ما توانستیم که امسال با تغییرات خوب دیگری که در سیستم وارد کردیم، [آزمون کانکور را] بهتر از سال پار برگزار کنیم.»

 وزارت تحصیلات برای جلوگیری از افراد تقلبی و عوضی‌ای که به جای کسانی دیگر امتحان می‌دادند، سیستم بایومتریک را در روند امتحان شامل کرده است، تا آزمون بهتر و شفاف‌تر گرفته شود.

مومند گفت: «از تجربه‌های سال‌های گذشته متوجه شدیم، طور مثال یک تعداد افراد تقلبی یا جعلی یا عوضی که در صحنه [امتحان] داخل می‌شدند و تا حدی زیادی از ورود چنین افراد جلوگیری شده است.»

هرچند به گفته او، در سال گذشته «یک امتحان شفاف و عاری از تقلب» از سوی وزارت تحصیلات عالی برگزار شد که رضایت عام مردم را جلب کرد. اما او افزود که در روند امتحان کانکور، تغییرات کمی و کیفی وارد شده است که شامل «ساختار تشکیلاتی کانکور و تغییرات جدی در سیستم کانکور به کمک دونرها» می‌باشد.

وزارت تحصیلات عالی در اطلاعیه‌ای، از فارغان صنف‌های دوازدهم عمومی و متقاضیان آزمون کانکور متفرقه ولایت کابل خواسته است که در روزهای تعیین‌شده، برای ثبت معلومات بایومتریک در دانشگاه پولیتخنیک حاضر شوند. در اطلاعیه آمده: «داوطلبانی که جهت ثبت معلومات بایومتریک حاضر نشوند، شامل امتحان کانکور شده نمی‌توانند.»

داوطلبان کانکور پس از تثبت هویت، ثبت نام امتحان کانکور می‌شوند و در جریان امتحان نیز هویت آنان با معلومات درج شده، تثبیت خواهد شد و پس از آن داوطلبان، شامل امتحان کانکور می‌شوند.

این در حالی است که در سال‌های گذشته، به جای برخی از داوطلبان کانکور، کسانی دیگر امتحان می‌داده‌اند و امکان جعل هویت نیز بالا بوده است.

سیستم بایومتریک به حمایت مالی برنامه انکشاف بین‌المللی ایالات متحد امریکا یا «یو.اس.ای.آی.دی» در امتحان کانکور راه‌اندازی خواهد شد.

«یو.اس.ای.آی.دی» امسال نیز حدود ۳۰ پایه سیستم بایومتریک، دو پایه ماشین چاپ خودکار و برخی دیگر تجهیزات مورد ضرورت را برای وزارت تحصیلات عالی خریداری کرده است.

لری گلدمن رییس برنامه انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا برای افغانستان در این برنامه گفت که تحصیلات عالی افغانستان با افتتاح سیستم بایومتریک «یک گام به پیش» گذاشته است. به گفته او، با تطبیق این سیستم، داوطلبانی که لیاقت دارند، وارد تحصیلات عالی و از تقلب جلوگیری خواهد شد.

اداره‌ی برنامه انکشاف بین‌المللی امریکا برای افغانستان در سال گذشته نیز به وزارت تحصیلات عالی در خرید ماشین‌های چاپ و دیگر تجهیزات مورد نیاز، کمک کرده بود که هزینه‌ی جمعی آن حدود ۲۷۵ هزار دالر بود.

وزارت تحصیلات هم‌چنین از افزایش بانک پرسش‌ها در آزمون کانکور امسال و تولید حدود ۵۵ هزار سوال خبر می‌دهد. وزیر تحصیلات عالی می‌گوید که بانک پرسش‌های امتحان کانکور نسبت به سال‌های گذشته غنی شده است و در سال گذشته بانک پرسش‌ها به ۳۳ هزار پرسش می‌رسید.

فریده مومند گفت که در امتحان کانکور سال گذشته هم‌چنین برای هر داوطلب «یک کتابچه با آی.دی نمبر» در نظر گرفته شده بود و از افراد با نفوذ برای تقلب در امتحان کانکور جلوگیری صورت گرفته است که در سال جاری نیز آنان در شفاف‌سازی امتحان کانکور تلاش خود را خواهند کرد.

هم‌چنین وزیر تحصیلات عالی می‌گوید که برای دختران داوطلب در امتحان کانکور، امسال نزدیک به پنج هزار کد رشته اختصاص یافته است. در حالی که در سال گذشته این کد رشته‌های اختصاصی برای دختران به سه هزار می‌رسید. او گفت که با اختصاص‌دادن کد رشته‌های اختصاصی به دختران، فضا برای رقابت آنان با پسران بازتر می‌شود تا دختران بتوانند «حضور پر رنگ» در دانشگاه‌ها داشته باشند.

با این حال، آزمون کانکور امسال در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا ماه سرطان سال آینده، به پایان خواهد رسید. پیش از این امتحان کانکور در ختم آزمون‌های مکتب در برخی از ولایت‌ها برگزار می‌شد.

مسوولان وزارت تحصیلات می‌گویند که فصل کانکور پیش از این محدود بود و برخی از ولایت‌های سردسیر بدون این که آزمون‌های مکتب‌شان را تمام کرده باشند، کانکورشان برگزار می‌شد.

وزیر تحصیلات می‌گوید که با تغییر فصل برگزاری امتحان کانکور، تمام داوطلبان به امتحان کانکور حضور خواهند یافت و در پانزده سرطان، آنان می‌توانند درس‌های دانشگاهی‌شان را آغاز کنند.

با آن که چندی پیش مسوولان در وزارت تحصیلات عالی گفته بودند که آنان امتحان کانکور دانشگاه‌های خصوصی را با کانکور دولتی یک‌جا برگزار خواهند کرد، اما سخنگوی این وزارت می‌گوید که آنان به دلیل ضیقی وقت موفق به برگزاری کانکور دانشگاه‌های خصوصی از طریق تحصیلات عالی نشده‌اند.

فیصل امین سخنگوی وزارت تحصیلات عالی به ۸صبح گفت: «چون امسال وقت ضیقی می‌کرد، امتحان کانکور موسسه‌های تحصیلات عالی خصوصی [را] استثناً به خودشان واگذار کردیم.»

به قول او، کابینه حکومت وحدت ملی فیصله کرده است که برگزاری کانکور دانشگاه‌های خصوصی هم مربوط به وزارت تحصیلات عالی می‌شود.

او گفت که دانشگاه‌های خصوصی بر اساس «نظارت جدی» از سوی وزارت تحصیلات عالی، امتحان‌های کانکور خود را برگزار خواهند کرد، اما در سال آینده تمام روند امتحان‌دهی داوطلبان کانکور در دانشگاه خصوصی از سوی تحصیلات عالی برگزار خواهد شد.

هم‌چنین احمدجاوید رسولی رییس عمومی امتحانات وزارت تحصیلات عالی گفت: «در راستای موسسه‌های خصوصی هم گفت‌وگوها جریان دارد… ما کوشش می‌کنیم که مطابق معیار‌های پذیرفته‌شده کانکور دولتی، کانکور خصوصی هم دایر شود.»

 

او گفت که برگزاری کانکور دانشگاه‌های خصوصی از طریق وزارت تحصیلات عالی «یک پدیده نو و وقت‌گیر است» و آنان تلاش دارند تا در برگزاری امتحان کانکور تحصیلات خصوصی از طریق وزارت تحصیلات با رییسان موسسه‌های تحصیلات عالی خصوصی به توافق برسند.

به‌گفته رییس عمومی امتحانات وزارت تحصیلات عالی، آزمون کانکور دانشگاه‌های خصوصی با همان معیارهایی برگزار خواهد شد که آزمون دانشگاه‌های دولتی برگزار می‌شود.

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی