close
تبلیغات در اینترنت
به افراد بالای 35 سال اجازه تحصیل در دوره ماسترس داده نمی شود
آخرین مطالب

تماس با ما

تماس با ما

به افراد بالای 35 سال اجازه تحصیل در دوره ماسترس داده نمی شود

افرادى که سن شان بالاتر از ٣٥ سال باشند، نمى توانند در آموزش هاى دورۀ ماسترى در داخل و خارج از کشور شرکت نمايند.

 

 

کميسيون امور فرهنگى ولسی جرگه خواهان تجديدنظر درقید سن براى دورۀ ماسترى شد

شهرکابل (پژواک،٨حمل٩١) کارشناسان و کمیسیون دینى و فرهنگى ولسى جرگه، تصميم وزارت تحصيلات عالى مبنى بر قيد نمودن سن براى شموليت در دورۀ ماسترى را مورد انتقاد قرار داده، خواهان تجديد نظر در اين مورد شد.

وزارت تحصيلات عالى افغانستان اخيراً لايحه اى را تهيه و مورد اجرا قرارداده که به اساس آن، افرادى که سن شان بالاتر از ٣٥ سال باشند، نمى توانند در آموزش هاى دورۀ ماسترى در داخل و خارج از کشور شرکت نمايند.

قرار معلومات وزارت تحصيلات عالى، آموزش هاى دورۀ ماسترى، چهارسال قبل درپوهنځى هاى شرعيات و ادبيات پوهنتون کابل و پوهنتون تعليم تربيۀ کابل آغاز گرديده و تا حال بيش از ٢٥٠ تن از آن فارغ شده اند.

منبع:آژنس خبری پژواک

همچنان طى ده سال گذشته، صدها تن از افغانها، آموزش هاى دورۀ ماسترى را در هندوستان، پاکستان، ترکيه، امريکا، آلمان، انگلستان و کشورهاى ديگر سپرى نموده و يا ادامه دارد.

تا حال براى اشتراک در آموزش هاى دورۀ ماسترى، سن قيد نشده بود؛ اما اخيرا به اساس لايحۀ جديد وزارت تحصيلات، براى کسانى که بالاتر از ٣٥سال عمر داشتند، حق شموليت در امتحان آموزش هاى دورۀ ماسترى داده نشد.

امتحان براى دورۀ ماسترى در پوهنځى هاى شرعيات و ادبيات دو پوهنتون يادشده، به تاريخ ٢٩ حوت سال گذشته در کابل اخذ گرديد.

سيد اختيار مشاور بخش مطبوعات وزارت معارف که مى خواست در اين امتحان شرکت کند، گفت به دليلى که سن وى به اساس تذکرۀ بالاتر از ٣٥ سال است، اجازۀ اشتراک در امتحان را دريافت کرده نتوانست.

موصوف گفت که داشتن ٧٥فيصد اوسط نمرات دورۀ ليسانس، شرط شموليت در امتحان دورۀ ماسترى ميباشد؛ اما مجموعه نمرات وى ٨٣ فيصد بود.

وى که فارغ پوهنځى شرعيات پوهنتون ننگرهار است، گفت: "گرچه سن مه در تذکره غلط رسانده شده و مه اصلا ٣٤ ساله استم؛ اما نبايد سن براى تحصيل قيد گردد؛ چرا که درهيچ کشورى، سن براى تحصيلات عالى به خصوص دورۀ ماسترى قيد نمى باشد."

 

موصوف گفت که به شمول وى به تعداد زياد اشخاصى که سن شان بالاتر از ٣٥ سال بود، اجازۀ شموليت د رامتحان ٢٩ حوت داده نشد.

به گفتۀ وی، اين تصميم وزارت تحصيلات عالى خلاف فرمودۀ حضرت محمد(ص) می باشد که می فرماید: "ز گهواره تا گور دانش بجوى."

همچنان داوود عرب زى مشاور وزارت معادن و يکتن از کسانى که در امتحان دورۀ ماسترى، به تاريخ ٢٩ حوت سال گذشته شرکت نموده است، نيز گفت: "چشم ديد خودمه بود که در روز امتحان، تعداد بسيار زيادى از زنان و مردان، به دليل بلند بودن سن شان شامل امتحان نشدند؛ اين کار خلاف انسانيت و اسلاميت است."

هر دو تن یادشده، از وزارت تحصیلات عالی خواستند تا در این مورد تجدید نظر نمايد.

داکتر مجاهد هاشمى استاد پوهنتون طبى کابل نيز گفت: نبايد براى تحصيلات عالى به خصوص دورۀ ماسترى، سن  قيد گردد؛ زيرا براى تحصيلات عالى در هيچ کشورى سن قيد نمى شود.

هاشمى مثال آورده گفت که کاکايش ٥٧ سال عمر دارد؛ اما براى به دست آوردن سند دوکتورا، در يکى از پوهنتون هاى پاکستان، مصروف تحصيل مى باشد.

وى نيز خواهان تجديد نظر در مورد قيد سن، در لايحۀ وزارت تحصيلات عالى گرديد.

خليل الله شهيد زاده معاون کميسيون دينى وفرهنگى ولسى جرگه نيز قيد ٣٥ سال عمر براى دورۀ ماسترى  را کار نادرست خواند.

وى افزود: "مه نمى دانم که به کدام دليل، سن دورۀ ماسترى ره تا ٣٥ سال قيد کرده اند؛ درحاليکه به اساس متون دينى، يک انسان از سن ٣٥ تا٤٠ سال به رشد عقلى خود ميرسد."

شهيد زاده علاوه کرد که قيد سن، جفاى بزرگ در حق کسانى است که علاقه مندى و توانايى ادامۀ تحصيلات دورۀ ماسترى را دارند.

موصوف گفت که هرچه زودتر اين مسئله را درکميسيون دينى و فرهنگى ولسى جرگه، مورد بحث قرارخواهد داد تا بالاى وزارت تحصيلات عالى فشار آورده شود که يا اين ماده را حذف کند و يا قيد سن را از ٣٥ سال به ٥٥ سال بالا ببرد.

به گفتۀ وى، تهيه لوايح از وظايف داخلى وزارت ها مى باشد؛ اما شوراى ملى حق نظارت و مداخله دراين مورد را دارد.

محمد عظيم نوربخش سخنگوى وزارت تحصيلات عالى، در مورد مادۀ قيد سن در لايحه يادشده گفت که سن ٣٥ سال براى بورس هاى دورۀ ماسترى در خارج از کشور، از سوى کشورهايى که به افغانستان سهميه ميدهند، قيد گرديده است.

همچنان منبع خاطرنشان کرد که لايحۀ قيد سن براى دورۀ ماسترى در داخل کشور، به اساس خواست پوهنځى هاى مربوطه تهيه شده است.

موصوف، درمورد تجديد نظر در مورد مادۀ قید سن لایحه گفت: "مه اميدوار استم که در مورد لايحه تجديد نظرصورت گيرد و درآينده بتانيم درآن تغييرات بياوريم و حذف شود."

 

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی